Християни вшановують сьогодні учня Христа і одного з дванадцяти апостолів Андрія Первозванного. У День Андрія наші предки прислухалися до води в озерах, річках і колодязях. Якщо вода шуміла і гула, то очікували бурхливу зиму з сильними морозами. Якщо ж вода була спокійною, то і зима буде тихою.
Апостол Андрій у Київській Русі вважався покровителем моряків, сімейного життя, чоловічого начала і мужності. Його іконам молилися чоловіки про взаєморозуміння з дружиною, родючість і прощення гріхів.
Молодь, а особливо незаміжні дівчата, в ніч з 12 на 13 грудня проводили ворожіння на Андрія. У цю ніч ворожили на долю, на суджених і на майбутнє.
На День Андрія жінки випікали спеціальну обрядову випічку - калиту. Це коржик з пшеничного тіста, з медом і сушеними ягодами. Цією випічкою дівчата ділилися з хлопцями, які їм подобалися.
День Андрія вважається дуже вдалим для будь-якого лікування, цілительства і медичних операцій. На цей день можна призначити похід до лікаря. Також сьогодні легко проходять пологи.
Все ще триває Різдвяний піст, тому не можна їсти продукти тваринного походження. Церква також не рекомендує в'язати, шити, вишивати, займатися будь-якими видами рукоділля. Цього дня намагалися не виводити на вулицю худобу, адже вірили, що по дворі ходить нечисть і полює саме на тварин.
Збереглися такі народні прикмети на цей день:
вогонь в печі білий - до потепління, червоний або жовтий - до морозів;
ясний і морозний день - до багатого врожаю в наступному році;
кішка дуже активно вмивається - до холодної і ясної погоди;
якщо протягом дня погода часто змінюється, то весь грудень буде мінливим;
якщо весь день йде сніг, то і на Новий рік буде снігопад;
на вулицях вже лежить сніг — зима буде довгою та сніжною;
тиха вода у ставках — до спокійної зими, якщо вона шумить — будуть хуртовини;
до цього дня сніг ще не випав — його вже і не буде взимку;
йде сніг і не тане – лежатиме ще 110 днів;
сніг не випав – зима буде теплою.
стоїть мороз – бути гарному врожаю.
Фото з відкритих джерел