День святої Катерини – традиції, заборони, прикмети

today 07.12.2022 query_builder 06:11 remove_red_eye 142 bookmarks Новини

Цей день називають Святом жіночої долі або ж Днем великомучениці Катерини. Водночас, це давнє слов’янське свято долі, тому й заведено в жінок ворожити. Пізніше до нього приєдналося і християнське трактування: день пам’яті великомучениці. Катерина – це ім’я, що означає «чиста душею», пише Главком.

Вважається, що Свята Катерина допомагає дівчатам знайти свого судженого. Тому цей день також називають «святом дівочої долі». Дівчатам, які шукають любові, традиційно радять сходити 7 грудня до церкви і помолитися перед іконою Святої Катерини. У цей день перед образами святої Катерини ставлять свічки, а під вечір ворожать на свою долю. Також цього дня дівчата зрізали гілки вишні і ставили у воду біля ікон. Вважалося, що якщо до Старого нового року (свята Святої Маланки) вишні зацвітали, то скоро дівчина вийде заміж.

Хоча 7 грудня припадає на різдвяний піст, але все одно влаштовували вечорниці й гадання.

Можна було поворожити на нареченого, для цього дівчата брали кільце і стрічку, викладали на стіл і накривали кожен предмет тарілкою. Потім одна з них, яка не бачила, де і що знаходиться, піднімала будь-яку тарілку. Кільце - вийде заміж, стрічка - довго ще сидіти в дівках.

Цього дня дівочу долю іноді вирішували, навіть, чоботи. Переставляючи їх по черзі, міряли будинок від столу до порогу. Чий чобіт вийде за поріг, та дівчина першою вийде заміж наступного року.

Ще один спосіб ворожіння – після вечері вийти на вулицю і якомога ближче підійти до вікон найближчого житла, аби почути про що розмовляють господарі. За характером розмови можна визначити свою долю.

У період цього свята все ще продовжується піст перед Різдвом. Тож усі заборони посту поширюються й на День Катерини. Не можна веселитися, голосно співати, танцювати. Заборонено виконувати хатні роботи, шити чи ремонтувати. Їсти можна тільки пісні страви: просту кашу чи борщ, щоби все було якомога скромніше.

Православна церква в цей день забороняє сваритися і лаятися. Також небажано планувати поїздку.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

якщо погода 7 грудня ясна, то зима холодна буде;

якщо ж тепло за вікном, то морози вдарять в другій половині грудня;

відлига або туман віщують сильне похолодання, яке настане після Варвариного дня (17 грудня);

якщо до цього дня ще не випав сніг, то наступний рік буде неврожайним;

місяць в колі знаходиться – буде заледеніння.

якщо зірки на небі маленькі, то очікуйте на снігопад.

Фото із сайту Главком

87 запитів за 0,180