Кримінальний талант Графині Тарновської

today 04.02.2022 query_builder 22:14 remove_red_eye 1072 bookmarks Історичні паралелі, Новини

Декілька років поспіль ця жінка була в центрі уваги Європи. Її фотографії не сходили зі шпальт журналів та газет, її цитували, про неї сперечалися, її намагалися розгадати, як намагаються розгадати сюжет детективного роману, кульмінація якого відбулася навесні 1910 року, у Венеції.

Тоді в одному з найкрасивіших європейських міст тривав суд над відомою киянкою Марією Тарновською, яку підозрювали у сплануванні вбивства свого коханця графа Комаровського…

У 17 років вона, Марія О'Рурк, втекла разом із Василем Тарновським до невеличкої сільської церкви під Києвом, щоб таємно повінчатися.

Висока, струнка, блакитноока красуня з тіціанівським волоссям, яка щойно закінчила Інститут шляхетних дівчат, одразу привернула увагу популярного київського серцеїда, сина відомого колекціонера та виробника цукру Василя Васильовича Тарновського. З першого погляду в дівчині відчувалася аристократична порода. Марія О'Рурк належала до династії ірландських графів. Її батько - Микола О'Рурк був російським військово-морським офіцером ірландського походження, мати - Катерина Селецька походила із родини предводителя дворянства Київської губернії.

Молоде подружжя Тарновських одразу здобуло слави серед розгульної публіки. Вони стали кумирами. У Києві Тарновські влаштовували пишні банкети, спільні походи в театр та вар'єте.

Невдовзі марнотратство підірвало фінанси Тарновських. Василь пристрастився до алкоголю, а Марія почала шукати втіхи на стороні.

У 20 років Марія народила першу дитину. Під час пологів пережила багато ускладнень, що похитнуло її здоров'я.

Марія завжди була на межі божевілля. Свій біль як фізичний, так і душевний тамувала наркотиками - ефіром, морфіном, кокаїном.

Хто знає, можливо, саме охолодження в стосунках із Василем і стало в долі Марії точкою відліку, і не лише для неї самої. Ця жінка стала легендарною у своїй кровожерливості та неймовірних здібностях впливати на чоловіків.

Марія спершу закохала в себе молодшого брата Василя Тарновського. Від трагічного кохання юнак наклав на себе руки. Та це не зупинило графиню. Тарновська швидко змінювала багатих коханців. У 1904 році одного з них поранив чоловік, у 1905-му інший застрелився сам. Під час шлюборозлучного процесу в графиню закохався її адвокат. Москвич Донат Прилуков залишив трьох дітей і вкрав довірені клієнтами 80 тисяч рублів та разом із Марією втік в Алжир, а звідти - до Європи.

Коли фінансовий ресурс Прилукова вичерпався, Тарновська почала шукати наступних жертв, щоправда, свого коханця не полишила, а радше перетворила на спільника.

Цього разу не пощастило графу Павлу Комаровському. Він не просто потрапив у тенета рокової графині, а за її настановою застрахував себе на пів мільйона франків із виплатою на користь Марії, аби тільки та погодилася стати його дружиною.

Після такого фатального кроку Комаровського - справа залишилася за малим - знайти того, хто відправить довірливого чоловіка на той світ.

Стверджують, що Комаровський сам познайомив наречену з 23-річним клерком Миколою Наумовим. Тарновська легко звабила хлопця і переконала його в тому, що граф її смертельно образив. 4 вересня 1907 року Наумов прибув до Венеції, де відпочивав Павло Комаровський, і вистрілив в нього чотири рази. Граф помер за кілька днів, але перед тим встиг докладно розповісти про своє життя італійському слідчому.

Тарновська і Прилуков були заарештовані у Відні під час спроби отримати гроші за страховим полісом Комаровського.

Понад двох років тривало розслідування, до якого була прикута увага широкої громадськості по обидві сторони океану.

Наклади швейцарської Le Matin, The New York Times, "Русского слова" з розповідями про цю справу розліталися, як гарячі пиріжки.

Щоб особисто слідкувати за процесом, квитки в суд купували навіть знаменитості.

Тарновську засудили до восьми років каторги. Тривалий час про долю засудженої киянки продовжували писати київські газети. Одна із них "Южная копейка" із номера в номер навіть друкувала роман про Марію Тарновську. Але події 1917 року змусили газетярів переключитися на більш глобальні проблеми.

В країні Совєтів радянські газети культивували вже інших героїнь. У ті буремні роки Василь Тарновський емігрував закордон.

На волю Марія вийшла, певно, іншою людиною, та, власне, іншим був і сам світ. Повертатися на батьківщину жінка не збиралася. Дух авантюризму кликав її до підкорення нових континентів. Біографи рокової графині стверджують, що Марія таки вдруге вийшла заміж за американського мільйонера, з яким нібито доживала віку вже по ту сторону океану.

Святослава Бережна

Повний текст публікації читайте на шпальтах журналу "Корисний формат. Нове передмістя" (передплатний індекс 60847)

87 запитів за 0,222