У 2018 році українці повинні будуть самі вибрати собі лікаря. Як це зробити?
Визначитися з лікарем. Медична допомога більше не прив'язана до місця прописки. Терапевта, педіатра або сімейного лікаря можна вибрати у будь-якому медичному закладі, а гроші за обслуговування заплатить держава. Таким лікарем може стати фахівець, який лікував людину раніше. Якщо ж такого лікаря поки немає, можна скористатися рекомендаціями друзів або близьких. Таким же чином можна звернутися до місцевого відділу охорони здоров'я. Там нададуть інформацію, які лікарі працюють в населеному пункті. Можливий і такий варіант – уточнити дані про лікарів в будь-якому медичному закладі.
Підписання декларації. Установа первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров'я, а пацієнти – декларацію з вибраними медиками.
Лікар не має права відмовити пацієнтові в підписанні договору на обслуговування, крім випадків коли у нього вже є 2000 пацієнтів.
Документи, які знадобляться для підписання декларації з лікарем:
• паспорт;
• ідентифікаційний податковий номер.
Якщо підписується декларація з педіатром (або сімейним лікарем, який буде обслуговувати дитину) потрібні будуть:
• свідоцтво про народження дитини;
• документи (паспорт та ідентифікаційний код) обох батьків.
Лікар вносить відомості до системи, роздруковує декларацію, яка підписується у двох примірниках. Дані з'являються в системі після авторизації: через код, присланий СМС, а якщо немає мобільного телефону - відскановані документи будуть включені до декларації.
У разі відпустки чи хвороби у лікаря повинна бути заміна – інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо людині, яка знаходиться в іншому місті, знадобиться медик, можна звернутися в найближчий заклад первинної медичної допомоги.
Звернення при першій необхідності. До лікаря, як і раніше, можна приходити з будь-якими питаннями, пов'язаними зі здоров'ям. Більшість проблем можуть бути вирішені на рівні первинної ланки медичної допомоги, особливо в разі своєчасного звернення до лікаря. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі так само будуть видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на медикаменти, в тому числі, які підпадають під державну програму реімбурсації "Доступні ліки", і будь-які медичні довідки, наприклад, в басейн, табір тощо.
Роботу лікаря фінансує держава. У Міністерстві охорони здоров'я відзначають, що в 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати від держави річну оплату за обслуговування кожного пацієнта. Планується, що в 2018 році середня виплата в первинній ланці складе близько 370 грн. на пацієнта, в 2019 році – 450 грн. Практика у 2000 пацієнтів може принести річний дохід від 740 тис. грн. до 1 млн. грн. В цей бюджет входять оренда офісу, оплата роботи лікаря, медсестер (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів.