Поради городникам. У листопаді готуємо сад до зими

today 04.11.2022 query_builder 08:49 remove_red_eye 202 bookmarks Новини

Листопад. Озимі культури на городі вже висаджені, але ще вистачає роботи в саду. Слід полити й обрізати дерева, заготовити живці. Варто також побілити стовбури та встановити надійний захист від гризунів та вимерзання. А ще можна посадити глід, калину чи горобину, якщо, звісно, дозволяє погода.

Фінальний цього року рясний полив рослин потрібно провести до настання морозів. Користь підзимового поливу очевидна: запас вологи, що утворюється в ґрунті, дозволяє деревам і чагарникам не страждати від посухи, а це суттєво підвищує їхню зимостійкість. Адже суха земля промерзає сильніше зволоженої. Якщо зима буде малосніжною, саме волога в ґрунті стане надійним захистом для коренів, збереже їх від вимерзання. А ще висока вологість ґрунту - гарний засіб у боротьбі з садовими шкідниками, які зимують у землі. Щоб полив був ефективнішим, його слід виконувати з урахуванням віку посадок. Пристовбурні кола молодих рослин, яким не виповнилося і п'яти років, заповнюють доверху. У дорослих дерев кореневі відростки, котрі активно вбирають воду, розташовані по периметру пристовбурного кола, тому канавку або лунки для поливу розташовують саме там. Загальний об'єм води, що витрачається на 1 м2 площі, має становити приблизно 50 літрів. Воду ллють поступово та дозволяють їй вбиратися у ґрунт. Усі лунки й канавки після поливу засипають, щоб у них не накопичувалася зайва волога, через яку коріння може почати підгнивати. Завершують зрошення мульчуванням пристовбурних ділянок за допомогою торфу, перегною або сухого листя.

Також у листопаді роблять санітарну обрізку дерев. Вона має бути виконана восени та, що особливо важливо - до морозів. При температурі нижче -100С деревина втрачає гнучкість і стає ламкою. У таких умовах виконати акуратний зріз набагато складніше, а ранка, що утворилася, може підмерзнути й загнити.

Саджанці першого року життя восени краще не обрізати. З обережністю підходять і до обрізання кісточкових рослин - вони погано переносять цю процедуру та можуть загинути. Оптимальним часом для обрізки вважають період спокою. У дерев сповільнюється рух соку. У такому своєрідному анабіозі рослина краще переносить обрізку, яка, хоч і корисна, але травматична. Треба видалити всі пошкоджені та усохлі гілки. Разом із ними можна вирізати ті відростки, котрі ростуть всередину куща або травмують інші гілки. Щоб захистити місце зрізу від загнивання та шкідників, його обробляють розчином мідного купоросу. Для його приготування в 1 літрі води розчиняють 1 ч. ложку препарату. Потім зріз можна захистити за допомогою спеціальних засобів.

Заготівля живців, звісно, - це не осіння підготовка саду до зими, а підготовка до наступного сезону. Однак займатися цією роботою найкраще саме у період від закінчення листопада до приходу морозів. Живці кісточкових культур заготовляють саме в цей час. Їх нарізають з однорічних пагонів, що ростуть на боці дерева, котрий звернений на південь. Оптимальна товщина живця становить орієнтовно 7 см, а довжина коливається в межах 30-40 см. Весь заготовлений у листопаді матеріал до весни складають у місце з температурою близько нуля градусів. До самого щеплення живці будуть у стані спокою. Ймовірно, що приблизно третина матеріалу може не пережити зиму, тому заготовляти живці слід із запасом.

Узимку гризуни постійно здійснюють набіги на сади й пошкоджують дерева. Захистити стовбури та нижні гілки дерев від тварин можна різними способами. Нижню частину стовбура на висоту до 1,5 м обв'язують ялиновим гіллям так, щоб голки дивилися вниз.

Гілля вбереже рослини не тільки від обгризання кори, але й від морозів.

Як матеріал, що закриває стовбур, також можна використовувати сітку, руберойд, покривний матеріал і навіть старі панчохи. Якщо вийде, бажано заглибити захист у землю, щоб гризун не зміг дістатися до кори через підкоп.

Якщо у листопаді виконати побілку, то вона захистить кору дерев від охочих перезимувати в ній шкідників. А також убереже її від опіків, які дерева можуть отримати від активного сонця на стику зими та весни. Для роботи використовують готові склади або роблять суміш самостійно: на відро води - 2,5 кг вапна та 300 г мідного купоросу. Такий розчин запобігає розвитку в деревині бактерій і грибків. Можна додати 100 г столярного клею - для кращої фіксації суміші на стовбурі. До побілки стовбур зачищають від лишайників і моху, це легше робити після дощу. Для нанесення самої побілки слід дочекатися хорошої погоди. Щоб отримати потрібну товщину шару (від 2 мм), розчин доведеться наносити кілька разів. Кожен наступний шар наносять на повністю висохлий попередній.

І наостанок у листопаді слід запобігти вимерзанню ягідників, адже завжди існує небезпека, що полуниця у малосніжну зиму просто вимерзне. Укрити полуничну грядку можна після промерзання землі на глибину 5-8 см за допомогою мульчі. Якщо замульчувати грядку до морозів, рослини можуть зіпріти. Для захисту ягідників краще використовувати листя лісових дерев або сухий торф. Затримати мульчу та сніг на грядці допомагають обрізки здорових гілок, які залишились на ділянці. Також захисту від промерзання потребує й малинник. Особливо якщо нові рослини були посаджені цієї осені. З настанням морозів посадки рекомендується замульчувати, використовуйте для цього сухий торф.

За місячним календарем, астрологи радять:

5, 6, 25 листопада -

садити плодові дерева,

22, 23, 24 листопада -

обрізати дерева та кущі,

17, 18, 19 листопада -

висаджувати цибулю, часник, насіння моркви, петрушки,

10, 11, 20, 21 листопада - висаджувати квіткові культури (тюльпани, нарциси).

24 листопада о 00:58 - новий місяць.

8 листопада о 12:59 - повне місячне затемнення.

Підготував Олександр Дяченко, журнал Київщини "Корисний формат. Нове передмістя"

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,188