Поради городникам. Жовтень – час збирання врожаю і підготовки саду та городу до зими

today 06.10.2022 query_builder 14:18 remove_red_eye 76 bookmarks Новини

"Осінь - наша мати, і жебрака нагодує", - казали колись селяни. А жовтень - дуже важливий місяць для садівників і городників, адже в цей період закладається основа майбутнього врожаю, завершується збір овочів і пізніх фруктів, роботи, які розпочаті у вересні.

У цей період слід зібрати зимові сорти яблук і груш на тривале зберігання. Після цього дерева готують до зими і наступного сезону.

Наприкінці місяця проводять профілактичну обробку дерев від шкідників та грибкових захворювань. Найчастіше використовують: 5% розчин сечовини для яблуні і груші; 3% розчин бордоської рідини - для черешні, вишні, персика, сливи. А ще оглядають кору на предмет тріщин, відшарувань, наявності чорного нальоту. При виявленні останнього, поверхню обробляють 3% розчином мідного купоросу. У сонячний день виконують побілку стовбурів розчином вапна і глини в співвідношенні 2:1. Це захистить кору від шкідників, і сонячних опіків.

Також цей місяць - найкращий час для посадки плодових дерев і чагарників. Молоді саджанці плодових дерев висаджують на попередньо підготовлене місце. За кілька тижнів до посадки, ґрунт перекопують і рівномірно розподіляють по поверхні: перегній, торф, компост - загальна кількість до 10 кг на 1 кв. м; 100 г - суперфосфату; 20 г - калію. Для посадки саджанців готують лунки глибиною: до 80 см - для сильнорослих культур; до 60 см - для напівкарликових; до 50 см - для карликових дерев. Слід зауважити: якщо на ділянці ґрунт із високим вмістом глини, то в посадкову лунку додають відро річкового піску.

До слова, якщо на весну ви плануєте посадку дерев, то в жовтні оптимальний час для викопування посадкових ям, облаштування за необхідності дренажного шару. Поживний шар із суміші органіки і мінеральних добрив також вносять восени.

На початку місяця найкращий час для посадки малини кореневими відростками. Для цього вибирають родючу ділянку, якщо земля виснажена, на 1 кв. м вносять: 10 кг перегною або компосту; 30 г суперфосфату; 20 г калійного добрива. При посадці коренева шийка повинна бути нижче поверхні землі, саджанець добре поливають, землю утрамбовують, щоб унеможливити утворення повітряних прошарків у лунці.

Саме у жовтні проводять санітарну обрізку дерев. Восени видаляють поламані, хворі і сухі гілки дерев, молоду поросль. Уражені гілки слід знищити.

Наприкінці жовтня, якщо листя повністю обсипалося, його збирають і компостують. Після цього кола навколо стовбурів перекопують, виконують полив.

На Київщині в листопаді досить часто наступають заморозки і навіть морози, тому слід захистити рослини від морозу.

На городі теж вистачає роботи. Ще дозрівають на грядках деякі овочі. Але до кінця жовтня обов'язково слід закінчити збір коренеплодів: картоплі; моркви; буряка; редьки. В останню чергу збирають капусту, гарбуз, селеру, петрушку, пастернак. Після цього прибирають бадилля, готують поверхню до перекопування.

Перед перекопуванням по поверхні розподіляють суміш органіки і мінеральних добрив. Після цього ділянку перекопують на глибину до 30 см. Це дозволить землі глибоко промерзнути і зберегти більше вологи навесні після танення снігу. Якщо ґрунт має підвищену кислотність, разом із добривами вносять вапно або доломітове борошно, в кількості 400 г на 1 кв. м.

У цей період виконують посів озимих культур: цибулі; часнику; кропу; моркви; петрушки.

Городники, які самостійно вирощують розсаду, повинні приготувати кілька відер із ґрунтом. Землю можна збагатити, для цього слід внести 1 ст. ложку суперфосфату у кожне відро землі.

Потребує уваги і квітник. У цей час багаторічники захищають від морозів, цибулини квітів, просушують і закладають їх на зберігання, однорічники викопують.

Цибулини жоржин, гладіолусів, канн викопують перед першими заморозками, перед цим надземну частину повністю зрізають. Цибулини тюльпанів можна висаджувати до середини місяця. Особливої уваги потребують троянди. Незалежно від сорту, кущі оглядають на предмет хвороб і шкідників. У жовтні найбільш часто на стеблах і листках з'являється плямистість. У цьому випадку зрізають уражені листя і бутони; видаляють стебла, що загущують кущ; обприскують рослину і ґрунт навколо куща бордоською рідиною або мідним купоросом. Стебла витких квітів: троянд, клематисів й ін. знімають з опори і пригинають до землі, кореневу систему підгортають, при цьому не варто поспішати накривати лозу. Це роблять напередодні морозів.

За місячним календарем астрологи радять:

16, 17, 25, 26 жовтня - косити газони,

9, 10, 28, 29 жовтня - збирати плоди і садити плодові дерева,

7, 8, 26, 27 жовтня - збирати листові культури,

11, 12, 21, 22 жовтня - збирати коренеплоди,

7, 8, 26, 27 жовтня - садити декоративні дерева та кущі.

25 жовтня о 14:01 - новий місяць, часткове сонячне затемнення.

9 жовтня орієнтовно о 23:56 - повний місяць.

За інформацією з відкритих джерел журнал Київщини "Корисний формат. Нове передмістя"

Фото з відкритих джерел

92 запитів за 0,175