Про що мовчать речі. Історія пивної пляшки

today 16.02.2022 query_builder 18:51 remove_red_eye 697 bookmarks Історичні паралелі, Вікенд, Новини

У речей свої засоби спілкування. Приміром, про що можуть повідати здавалося б звичайні пляшки. Музей історії Богуславщини в рубриці «Експонат тижня» презентував на своїй сторінці у Фейсбук світлину пляшок із парового пивоварного заводу графині Марії Євстафіївни Браницької.

Під світлиною зазначено, що пивоварний завод був побудований у м. Біла Церква графом Браницьким в 1853 році.

«За весь час існування заводу, неодноразово змінювалася його профілізація, від "броварні" до засолочного цеху. На сьогоднішній час, в цехах заводу виробляється різна консервована продукція.» А що ж відомо про імениту власницю заводу – графиню Браницьку?

Рід Браницьких на Київщині мав чотири покоління. На початок Першої світової війни найбільша частина маєтностей з резиденцією в Білій Церкві належала М. Є. Браницькій - вдові Владислава Владиславовича Браницького. Сама ж Марія Євстафіївна походила із славного і давнього польського роду Сапєг.

Жінка була останньою власницею відомого парку «Олександрія» в Білій Церкві. Понад століття парк належав Браницьким. Заклала його Олександра Браницька. І вже у середині ХІХ століття парк набув неабиякої слави. Нащадки Олександри Василівни більш прагматично ставилися до підприємництва та меценацтва. Вони приділяли більше уваги спорудженню промислово-торговельних та навчальних закладів.

До слова, у 1860 році родина Браницьких на Київщині володіла 229 селами, 485 000 дес. землі, 14 % усіх кріпаків краю.

Марія Євстафіївна Браницька свого часу здобула не лише слави найбагатшої жінки краю, а й була відома своєю благодійністю. Наприкінці ХІХ століття вона виділила 400 кв. сажень землі та 500 крб на будівельні матеріали для будівництва двокласного училища у Білій Церкві. У роки Першої світової війни М. Є. Браницька активно фінансувала лазарети. Померла графиня 12 жовтня 1918 року на квартирі в Києві. Не без труднощів дочка Марії Євстафіївни Бічетте доправила тіло матері у передмістя Варшави, де і покоїться прах відомої графині.

Фото зі сторінки у Фейсбуці музея історії Богуславщини

87 запитів за 0,178