Сьогодні день пам’яті преподобних Антонія та Феодосія Печерських, мученика Маманта, його матері Руфіни та батька Феодота, а також праведного Іоанна Постника

today 15.09.2022 query_builder 08:16 remove_red_eye 55 bookmarks Новини

15 вересня – пам’ять преподобних Антонія та Феодосія Печерських.

Народився Антоній 983 року в селянській родині у Любечі, що на Чернігівщині. У святому Хрещенні був названий Антипою. Батьки відзначалися великою побожністю та благочестям, тому від дитинства прищепили християнську віру синові. З юних літ він усамітнювався для молитви, пише pravoslaviavolyni.org.ua. Бажаючи самітного життя, юний Антипа, мабуть, під впливом місцевого священинка-грека почав мріяти про Афон.

Божим промислом мрія Антипи збулася, і він невдовзі потрапив на Святу гору, де вже у VIII ст. жили християнські пустельники. Там юнак обрав собі духовним наставником старця Феоктиста. Старець побачив у юнака здібності до монашого подвигу і здійснив чин постригу та надав новопостриженому чернече ім’я Антоній. Коли він здобув духовну досвідченість, ігумен дав йому послух, щоб ішов на Русь і насадив чернецтво в цій новопросвіченій християнській країні.

Коли преподобний Антоній прийшов до Києва, тут було вже декілька монастирів, заснованих за бажанням князів греками. Але святий Антоній не обрав жодного з них, оселився у двосажневій печері, викопаній пресвітером Іларіоном. Це було в 1051 р. Тут Антоній продовжував суворе чернече життя, яким славився на Афоні. Незабаром слава про нього рознеслася не лише по Києву, але й по інших містах. Багато хто приходив до нього за духовною порадою і благословенням. Деякі стали проситися до нього на проживання. Першим був прийнятий священгик Никон, другим – Феодосій.

Преподобний Феодосій народився у просвіченій християнською вірою благочестивій родині княжого службовця у Василькові. Невдовзі, за повелінням князя, батьки переселилися в м. Курськ. Юнак ріс у премудрості та любові Божій, щодня ходив до храму і з величезною увагою слухав там Божественну Літургію. Залюбки читав духовні книги, передусім Святе Євангеліє. Усі дивувалися премудрості й розуму юнака, а він уже тоді почав думати, як постригтися в ченці, юний розум уже був спрямований на пошуки власного спасіння. Невдовзі він наважився залишити і матір (батько вже помер), і рідне місто та з’явився в Київ до преподобного Антонія.

Коли число сподвижників Антонія зросло до 12, він віддалився на сусідню гору, вирив собі тут печеру і став трудитися в затворі. Феодосій залишився на колишньому місці; скоро він був обраний братією ігуменом і почав старатися про установу правильного спільножительства за уставом цареградського Студійського монастиря. Сам преподобний був у всьому прикладом для братії: носив воду, рубав дрова, працював у пекарні, носив найпростіший одяг, раніше за всіх приходив до церкви і на монастирські роботи. Окрім аскетичних подвигів, преподобний Феодосій відрізнявся великим милосердям до бідних і любов’ю до духовної освіти, прагнув прихилити до них і свою братію. В обителі він влаштував особливий будинок для проживання убогих, сліпих, розслаблених і на утримування їх виділяв десяту частку монастирських прибутків. Крім того, щосуботи посилав цілий віз хліба ув’язненим.

Заснована преподобним Антонієм і влаштована преподобним Феодосієм Києво-Печерська обитель зробилася зразком для інших монастирів і мала велике значення для розвитку Української Церкви. З її стін виходили знамениті архіпастирі, ревні проповідники віри і чудові письменники.

Із життя цих преподобних отців ми бачимо: вони настільки полюбили Бога, що забули про всі життєві піклування. Вони піклувались передусім про душу, про її спасіння. Великі труднощі та спокуси спіткали цих угодників Божих під час земного життя, але твердою вірою, гарячою любов’ю, упованням на Господа вони перемагали всі підступи лукавого.

У церкві 15 вересня також вшановують пам'ять мученика Маманта, його матері Руфіни та батька Феодота. Ще в юнацтві святий звернув до Христа багатьох своїх ровесників. За це його піддали жорстоким мукам, розповідає «Главком».

Святий мученик Мамант народився в Пафлагонії. Батьки його були благочестивими і знатними людьми, яких звали Феодотом і Руфіною. За відкрите сповідання віри їх схопили язичники і посадили в темницю.

За гратами Руфіна передчасно народила сина. Через деякий час, батьки були страчені, а немовлятко виховала одна благочестива вдова. Ще в юні роки Мамант навернув до Христа багатьох своїх однолітків, за що і був підданий жорстоким мукам.

Його засудили до втоплення в морі. Але ангел Господній чудесним чином звільнив його і привів на гору біля міста Кесарії. Тут він влаштував собі келію, в якій проводив молитовне життя серед диких звірів, які не чіпали святого. Розмови про нього росли, і його знову заарештували.

В темниці, куди святий Мамант був посаджений, вмирали від голоду сорок в'язнів. По молитві святого у вікно влетів голуб і приніс усім їжу, а вночі двері темниці самі відчинилися - і в'язні вийшли на волю.

Сам же святий Мамант бажав віддати життя за Христа і продовжував смиренно чекати своєї долі. Його вивели на арену цирку і випустили диких звірів, але вони не тільки не чіпали святого, а навіть стали лащитися до нього.

Також сьогодні - день пам'яті праведного Іоанна Постника, повідомляє УНІАН.

Батьки Іоанна хотіли, щоб син був ремісником, але з самого дитинства хлопчик прагнув до подвижницького життя. Одного разу Константинопольський Патріарх дізнався про подвиги християнина і поставив його дияконом, а потім - постником, за довгі труди і страждання в ім'я Христа.

Коли патріарх помер, Іоанна обрали замість нього, але юнак не хотів приймати такого високого звання і надумав втікти. І зробив би це, якби не страшне видіння, яке дав йому Господь.

Ставши патріархом, Іоанн полюбив бідних, та так, що після його смерті залишилися від нього лише старі одежі. За своє життя здійснив багато подвигів і чудес, а помер у глибокій старості.

Талісманом людини, народженої 15 вересня є бурштин. Цей камінь був популярний навіть серед грецьких та єгипетських жреців. А наші предки вважали бурштин найкращим засобом проти лихоманки, оберегом від злих духів.

У народі 15 вересня називали Маманта. Цього святого вважали покровителем овець та кіз. Тому селяни намагалися ретельно прибрати хлів, утеплити його перед майбутніми холодами.

Ідеальний день, для того, щоб вибратися всією сім'єю на дачу і копати там картоплю. Крім того, сьогодні можна ходити в гості і приносити з собою страви з молочних продуктів.

Збереглися такі народні прикмети на 15 вересня:

сонячний день - осінь буде теплою;

захід червоного кольору - скоро вдарять морози;

хмари низько - чекайте негоди;

дощ – до сухої осені;

безвітряна погода і велика кількість роси – до ясної та теплої осені;

сніг, що випав в цей день, швидко розтане;

холодний і ясний день - до дощів.

Сьогодні, 15 вересня, на Київщині похмура погода, всю другу половину дня йтиме дощ. Температура повітря становитиме +16 градусів вдень та +12 вночі.

92 запитів за 0,166