Страсна п’ятниця: історія, традиції та суворі заборони

today 30.04.2021 query_builder 07:10 remove_red_eye 438 bookmarks Новини

Сьогодні, 30 квітня, у християн східного обряду Страсна п'ятниця. У цей день віряни згадують про смерть Христа і готуються до Великодня. У Страсну п'ятницю дотримуються особливо суворого посту, не можна веселитися і виконувати важку роботу.

У п'ятницю напередодні свята Великодня розіп'яли Ісуса Христа. Розп'яття на хресті було найганебнішою стратою. Такою смертю страчували: розбійників, убивць, бунтівників і злочинних рабів. Окрім нестерпних болів у всіх частинах тіла і страждань, розп'ятий відчував страшну спрагу.

Після приготувань, воїни розіп'яли Ісуса Христа. Коли ж розпинали Його, Він молився за Своїх мучителів, говорячи: «Отче, прости їм, бо вони не знають, що роблять». Поряд стояли Матір Його, апостол Іван, Марія Магдалина і ще декілька жінок, які вшановували його. Ісус Христос, побачивши Матір Свою і Івана, якого особливо любив, говорив Матері Своїй: «Жінко, ось син Твій». Потім говорив Івану: «Ось мати твоя». Під час страждань Спасителя на Голгофі сталося знамення - сонце затьмарилося і настала темрява всією землею, і тривала до самої смерті Спасителя.

Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви; а це зазвичай відбувається близько 14 години. Існував звичай у Страсну п'ятницю обносити плащаницю тричі навколо церкви.

Повернувшись із церкви, родина звичайно сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п'ятницю — пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.

До речі, у багатьох країнах світу Страсна п'ятниця — вихідний день.

П'ятниця перед Світлим Воскресінням — скорботний день пам'яті про земні страждання Ісуса Христа, тому не варто відвідувати розважальні заходи.

У Страсну п'ятницю не можна працювати.

Заборонено виконувати роботи по дому, шити, в'язати. Прибирання потрібно завершити в Чистий четвер.

Великий гріх рубати дрова або що-небудь тесати сокирою.

Колись наші господині в селах робили в цей день дві роботи: пекли паски (зазвичай це робили саме у Страсну п'ятницю) та садили капусту — вважалося, що це робити можна, не гріх. Але іншу працю на землі не можна робити, якщо саджати щось в цей день — то врожаю не буде.

У Страсну п'ятницю дотримуються суворого посту. Заборонено їсти до виносу Плащаниці, після чого дозволяється тільки пісне, наші пращури цього дня вживали лише хліб і воду.

Не можна вживати спиртні напої. За повір'ям, той хто в Страсну п'ятницю вип'є алкоголь, призвичаїться до нього до кінця життя.

Заборонено стригти волосся, також не варто робити манікюр і косметичні процедури.

За традицією, передостанній день Великоднього посту прийнято проводити в спокої і молитвах.

З цим і пов'язані всі обряди Страсної п'ятниці.

Ворожіння та будь-які магічні ритуали в Страсну п'ятницю накличуть біду на того, хто їх проводить.

Хто плюне на землю в цей день, від того всі святі відвернуться.

Якщо в Страсну п'ятницю повністю утриматися від води — ніяке пиття до кінця життя не принесе шкоди.

Хмари на небі в Страсну п'ятницю — до поганого врожаю зернових, зоряне небо — до родючого літа.

За інформацією glavcom.ua

Фото - glavcom.ua

92 запитів за 0,269