Судинна математика, або Цифри мають значення

today 12.07.2020 query_builder 08:42 remove_red_eye 244 bookmarks Здоров'я, Новини

Ми з вами живемо у часи неймовірно швидкого розвитку генної інженерії, технологічного прогресу, довкола нас безліч факторів, що можуть спровокувати стрес, наслідки якого ми часом не помічаємо роками та вважаємо нормальними.

Але у всьому є поняття "норма", а точніше, її межі. Наше тіло не виняток. Температура має бути 36,0-36,9°С, пульс від 60 до 90 у спокої (у спортсменів цей показник може бути від 50), артеріальний тиск - від 90/60 до 120/80 мм рт. ст. (до речі 130/80-139/89 мм рт. ст. вважається нормальним високим), а 140/90 мм рт. ст. і вище - це вже артеріальна гіпертензія, і ці показники потребують корекції.

Не завжди починають із прийому препаратів для нормалізації величин артеріального тиску.

У деяких випадках навіть розглядається тактика утримання від медикаментозної терапії при високому нормальному артеріальному тиску на користь виконання пацієнтом заходів щодо модифікації способу життя. До них відносяться: боротьба із палінням та вживанням алкоголю, нормалізація робочого дня, дотримання режиму праці та відпочинку, дозоване фізичне навантаження, раціональне і збалансоване харчування, зниження маси тіла, добове вживання достатньої кількості води, обмеження вживання кількості солі. Ці заходи можуть бути основними у процесі нормалізації показників артеріального тиску та використані паралельно у комбінації із медикаментозним лікуванням.

Чим вищі показники тиску у пацієнтів із коморбідною патологією (наявність багатьох супутніх захворювань: цукровий діабет, подагра, порушення ритму (аритмії), дисліпідемії (порушення балансу холестеринів у крові) тощо), тим вищий у них ризик розвитку "судинних катастроф" - інсультів, інфарктів міокарда, розвитку ниркової недостатності, розшарування сітківки або крововиливи у неї, погіршення прогнозів протягом певного часу.

Шляхи досягнення оптимального артеріального тиску (120/80 мм рт. ст.) залежать від багатьох факторів, визначаються індивідуально для кожного пацієнта лікарем після спілкування із ним про симптоматику, яка турбує, супутні захворювання, які має пацієнт, ознайомлення із препаратами, які приймаються постійно або періодично, враховується також сімейний анамнез (які хвороби були чи є у родичів), щоб можна було додатково оцінити ризики їх появи в майбутньому у конкретної особи.

Робиться акцент на аналіз величини артеріального тиску, враховуються серцево-судинні фактори ризику, прояви безсимптомного ураження органів-мішеней (судини серця і головного мозку, нирок, сітківки) і клінічних ускладнень для оцінки загального серцево-судинного ризику. Перегляд ризику надлишкової маси тіла та цільового значення індексу маси тіла (ІМТ) при артеріальній гіпертензії, особливо у пацієнтів молодого віку та 40+, зокрема у жінок.

У разі необхідності лікар призначає потрібний препарат для корекції величин тиску після ретельного зважування та ознайомлення з необхідною інформацією. Тому при візиті до лікаря обов'язково будьте готові відповісти на кілька важливих для нього і у подальшому для вас питань.

Найбільшою групою ризику у категорії людей із підвищеним артеріальним тиском є : ті, які ведуть малорухомий спосіб життя, що страждають центральним ожирінням (окружність талії: більше 94 см у чоловіків, більше 88 см у жінок - для осіб європейської раси); при цьому підвищення відносного ризику при надмірній масі тіла у молодих пацієнтів виражено сильніше, ніж в осіб старшого віку; пацієнти із підвищеним рівнем цукру у крові; із підвищеним рівнем тригліцеридів, холестеринів у крові; курці; пацієнти із випадками інсульту та інфаркту міокарда у близьких родичів.

Візьміть за правило проходити 1 раз на рік медичний огляд, особливо якщо ваш вік від 40 років. Це суттєво може вплинути не тільки на тривалість, але і на якість вашого життя!

Окрім контролю рівня артеріального тиску, є певний мінімальний набір обстежень, які допомагають зорієнтуватися у наявності проблеми чи звернути увагу на "слабкі" місця або "зони контролю". До них відносяться: електрокардіограма (ЕКГ) (первинне виявлення проблем із серцем, виявлення порушень у його живленні чи роботі), загальний аналіз крові (наприклад, від рівня гемоглобіну залежить скільки кисню через кров будуть отримувати органи, особливо головний мозок), загальний аналіз сечі (виявлення іноді безсимптомних захворювань нирок або сечового міхура), аналіз крові на цукор натще (первинна оцінка ризику або виявлення цукрового діабету).

У разі необхідності лікар призначить індивідуально: рентгенографію, ультразвукове обстеження (УЗД), консультації спеціалістів, після визначення їх доцільності.

Найкраще - це звернутися до лікаря із бажанням пройти медичний огляд або вирішити питання щодо здоров'я (аритмія, "стрибки" або підвищення/зниження тиску, висип, нудота, біль в животі або у грудях, спині або шиї, дискомфорт в області серця, кашель, нежить, біль у суглобах, порушення сну, тривожність, плаксивість, дратівливість, зміни настрою, головний біль тощо), які вас турбують, але вирішення їх ви певний час відкладали на потім або не звертали на ці симптоми увагу. Адже визначити обсяг потрібних саме вам обстежень зможе лікар після спілкування з вами.

Отже, бережіть себе і будьте здорові! Цінуйте кожного, хто є у вашому житті і пам'ятайте, що вас також хтось цінує і любить!

А ми тепер стали ближче, щоб допомагати вам берегти своє здоров'я!

Анна Лавренюк,

лікар-кардіолог Медичного центру "Family Clinic"

http://familyclinic.net.ua

м. Боярка, вул. Хрещатик, 69

У медичному центрі "Family Clinic" ви можете пройти комплексне обстеження щитовидної залози та отримати консультацію спеціаліста.

Запис за телефонами:

(096) 690 70 69, (093) 690 70 69

92 запитів за 0,223