Тарас Дідич: “Першочергове завдання ми виконали – на мапі України з’явилася Дмитрівська територіальна громада”

today 21.10.2020 query_builder 06:39 remove_red_eye 1405 bookmarks Відверто, Новини

Тарас Дідич - сільський голова Дмитрівської сільської ради в системі місцевого самоврядування понад чверть віку. Народився в селі Стрільче Городенківського району Івано-Франківської області. У 1984 році закінчив Київський політехнічний інститут. У 1984-1986 роках проходив службу в армії. Працював на посадах дільничного інспектора, інспектора карного розшуку у 1986-1994 роках. Був обраний сільським головою в 1994 році та по теперішній час очолює Дмитрівську сільську раду. У Дмитрівці живе разом із родиною, тут народилися два сини, зростали та навчалися поряд з односельцями. Тут вже народився й онук, зробив свої перші кроки, а тепер разом з однолітками відвідує сільський дитячий садочок "Дзвіночок". Тарас Тарасович - свій, сільський, живе нашими проблемами, дихає з нами одним повітрям, поділяє наші радості та печалі, відчуває себе не тільки керівником, а й сусідом кожного з нас, людиною, яка змінила наші села до непізнанності.

1.Як досвідчений сільський голова, що вважаєте своїм найбільшим професійним досягненням?

- В аспекті розвитку сіл Дмитрівської громади переконаний, що ми змогли створити прекрасну інфраструктуру для всебічного розвитку дітей, молоді. Достойні умови створені для дошкілля, школи, у будинку культури, де діти разом із дорослими мають змогу розвиватися творчо, діє чимало спортивних секцій.

У нас є добре оснащена амбулаторія ЗПСМ, де надаються послуги на сучасному рівні. За останні роки і місцеві жителі, й гості сіл громади відзначають позитивні зміни. Великим досягненням є те, що сьогодні я можу спокійно спілкуватися з людьми, зустрічатися з ними. Мені не соромно дивитися їм в очі. Односельці розуміють прагнення поліпшити стан справ у селах, підтримують мої кроки щодо розбудови населених пунктів громади.

2. У чому економічний секрет успіху очолюваної Вами громади?

- Ще на початку 2000-х років сільська рада обрала правильний стратегічний вектор розвитку. Були виділені земельні ділянки під спорудження потужних підприємств: "Віннер Імпортс Україна, Лтд", ТОВ "Чиста вода", ТОВ "Інтеркабель Київ", ТОВ "Медичний центр ім. академіка Ю. Спіженка", "МегаМаркет" та інших, які стали бюджетоутворюючими, адже сплачують великі податки не лише у сільський бюджет, а й у бюджети району й області. Це і створило той базис, який дозволив нам розвивати соціальну сферу, приділяти належну увагу комунальному господарству, компенсувати різницю в тарифах, надавати за необхідності людям матеріальну допомогу. Це дало поштовх для інтенсивного розвитку громади.

3. А як Ви оцінюєте перспективи розвитку Дмитрівської ОТГ?

- Дмитрівська ОТГ має прекрасні перспективи, хороший стартовий потенціал. Наше географічне розташування дуже вигідне - це ворота Києва із західного напрямку. І ми повинні відповідати статусу передмістя столиці. Всі умови дозволяють нам проводити роботу із залучення нових інвесторів щодо будівництва комерційних, виробничих підприємств. А це в свою чергу дасть змогу створити нові робочі місця, збільшити надходження до бюджету, рівномірно розвивати всі села об'єднаної громади. Вважаю, першочергове завдання - підняти рівень розвитку всіх населених пунктів громади до рівня Дмитрівки. А вже потім спільно розвиватися далі.

4. Які питання найбільше турбують жителів майбутньої Дмитрівської ОТГ?

- У деяких селах: Петрушках, Личанці поширюють чутки, що при обранні мене головою Дмитрівської ОТГ, я не буду призначати старост у цих населених пунктах. Хочу спростувати такі закиди, які, ймовірніше, схожі на «чорні технології», що розповсюджують задля впливу на результати майбутніх виборів. Доношу свою позицію: я за чітке, прозоре дотримання законів та призначення старост там, де натепер існують сільські ради. Визначення щодо персоналій буде проводитися вже після виборів з урахуванням результатів та рейтингів кожного з кандидатів.

5. З якими викликами доведеться зіткнутися?

- Викликів буде багато. Насамперед, важливо, щоб громада повірила в правильно обраний напрямок розвитку, запропонований новим керівництвом, радою. Коли є сприйняття та підтримка людей, значно легше втілювати в життя всі плани. Наша громада нині трохи розбалансована, адже є села, які мають чимало працюючих підприємств, а є й такі, що мають слабку економічну базу, тому їм доведеться виділяти з центру більше коштів, щоб розвивати та підтримувати. Водночас потрібно піднімати їх власну економіку. Люди повинні зрозуміти, що під Києвом не вдасться вижити лише за рахунок аграрного сектора, треба розвивати й інші галузі.

6. Які села об'єднані в Дмитрівську ОТГ і чим багатий цей край?

- У нас поєднання різнопланових сіл. У Капітанівці сконцентровано багато підприємств, різних за профілем діяльності, приміром, "Віннер Імпортс Україна, Лтд", ТОВ "Медичний центр ім. академіка Ю. Спіженка", ТОВ "Інтеркабель Київ", Лікувально-реабілітаційний центр ім. В. Гуца. А є такі села, як Личанка, Хмільна, Бузова, де значно менше виробничих потужностей, тому треба думати, як розвивати в цих селах бізнес, які підприємства туди заводити, щоб це не викликало спротив населення, щоб вони органічно вписалися в структуру громади.

7. За яким принципом відбуватиметься розподіл ресурсу?

- Зустрічаючись із мешканцями сіл, які увійдуть у Дмитрівську ОТГ, часто чую запитання: "Чи не залишимося ми на периферії, яка буде роль Шпитьок, Бузової, Личанки, інших сіл?". Я всім відповідаю, що ми намагатимемося підняти рівень розвитку всіх громад, рівномірно їх розвивати. Коли інші села досягнуть рівня розвитку тієї ж Дмитрівки, їх мешканці зрозуміють, що ми розвиваємося у правильному напрямку. Завжди говорю, що жителям сіл, де нема водопроводу, важко пояснити, що необхідно виділяти кошти на його ремонт та підтримання у належному стані. Але коли і у них він з'являється, то запитання одразу зникають. Наше головне завдання - підняти рівень добробуту в усіх селах громади, зробити так, щоб вони активно розвивалися і жителі відчули переваги ОТГ.

8. Які проблемні питання слід вирішити в першу чергу?

- Невирішених питань дуже багато. Приміром, медицина. Чимало проблем із розвитком дільничних медичних закладів у Гурівщині, Шпитьках. Їх потрібно зберегти, осучаснити, зробити реконструкцію, що потребує значних капіталовкладень. Нині, коли у світі лютує коронавірус, коли люди не можуть отримати кваліфіковану допомогу, бо не вистачає місць у лікарнях, слід надати медикам всебічну допомогу, закуповувати нове сучасне обладнання, стимулювати фахівців працювати в селі. Де знаходити кошти, як це зробити найкраще - вже інше питання. Нещодавно в обласній раді ми підписали Меморандум про розвиток медицини у Київській області. Я знаю, як це зробити і намагаюся це робити у селах Дмитрівської сільради.

Є питання у комунальному господарстві. Поки що лише очисні споруди Дмитрівки у нормальному робочому стані, а у Бузовій та Шпитьках вони потребують серйозних капіталовкладень, проведення реконструкції та модернізації, бо це питання екології, здоров'я людей, нормальної якості води. Всі ці проблеми тісно пов'язані між собою - і їх слід вирішувати.

Питання добудови садочків, шкіл - теж на порядку денному. У нас нема проблеми з недостатньою кількістю учнів, навпаки, кількість дітей зростає - і ми повинні забезпечити їх комфортними дитсадочками та школами. Треба відновлювати заклади культури. У Гурівщині кілька років тому згорів клуб, і ніхто не зробив його реконструкцію дотепер. У Мрії не введений в експлуатацію Центр дозвілля. У Бузовій немає нормального закладу культури.

А ще є питання розвитку дитячого спорту в селах, утримання старих житлових масивів, які є практично в кожному селі.

9. Питання щодо укрупнення соціальних закладів. Який план дій?

- Щодо лікарень ухвалено рішення не закривати їх у зв'язку з пандемією, але у нас взагалі не було намірів зменшувати кількість медичних закладів на території громади. Наші дитсадки і школи завантажені, є потреба у будівництві нових. Наприклад, у Петрушках слід терміново збудувати дитячий садочок. Свого часу ми пропонували Петрушківській сільраді увійти у склад Дмитрівської ОТГ, вони відповідного рішення не ухвалили, тому дитсадок не споруджується. Якби ми створили Дмитрівську ОТГ ще чотири роки тому, його вже давно збудували б та ввели б в експлуатацію. На той час держава підтримувала новостворені ОТГ, виділяла кошти під реалізацію інфраструктурних проєктів. Але маємо те, що маємо. І тепер це питання треба буде вирішувати у складі вже нової громади.

У нас не буде укрупнення, ми, навпаки, розширюватимемо мережу освітніх, культурних, медичних, спортивних закладів.

І значну увагу приділятимемо проблемам молоді, адже у майбутньому саме вона розвиватиме нашу громаду.

10. Головне завдання децентралізації - це наблизити послуги до людей. Як, на Вашу думку, найоптимальніше виконати це завдання?

- Перший крок ми зробили ще до створення ОТГ. У нас вже у тестовому режимі працює ЦНАП - Центр надання адміністративних послуг, що здійснює реєстрацію землі, нерухомого майна, видачу дитячих ІТ-карток, паспортів громадян України, закордонних паспортів та інші послуги. Залишилось отримати дозвіл у МВС на видачу водійських посвідчень і номерів. І ми практично матимемо можливість запустити роботу ЦНАПу у повному об'ємі. У людей не буде необхідності кудись їхати, адже всі послуги вони отримуватимуть у громаді. У кожній сільській раді, які увійшли в ОТГ, зробимо віддалені робочі місця від ЦНАПу, де прийматимуть документи для отримання тієї чи іншої послуги. Звісно, за винятком паспорта і водійського посвідчення, бо у цих випадках потрібна персональна присутність. Впевнений, що ми зможемо максимально наблизити до людей надання адмінпослуг - потреба їхати у Дмитрівку зникне. Вони отримуватимуть ці послуги на місці.

11. Громада об'єднує багато сіл. Тому гостро постане питання транспортного сполучення. Який шлях його вирішення?

- Усі питання, що виникатимуть, вирішуватимемо поступово. У нас є автобус, що належить сільській раді, наголошую, це не шкільний автобус. Тож його ми зможемо використовувати для потреб громади - запустити кільцевий рейс по селах ОТГ, і він доставлятиме людей у Дмитрівку і назад. Є напрацювання з керівником автотранспортного підприємства ТОВ "Спецінтертранс" Тетяною Лобановою щодо створення соціального рейсу. Сподіваюся, що нам будуть передані повноваження, які зараз належать облдержадміністрації, щодо визначення перевізників на маршрути. І ми зможемо самостійно обирати потрібні нам маршрути і проводити конкурси. Це змусить перевізників відповідальніше ставитися до надання послуг населенню: місцева влада зможе безпосередньо впливати на перевізника. У разі надання ним неякісних послуг, оголосити новий конкурс. Нині, на жаль, перевізники не зважають на зауваження органів місцевого самоврядування, адже сьогодні затверджує маршрути та проводить конкурси Київська ОДА.

12. Підвищення соціальних стандартів у селах є досить актуальним. Який механізм впровадження локальних соціальних програм?

- Слід, насамперед, провести інвентаризацію всього, що маємо. З'ясувати, що зроблено і які проблеми потребують негайного вирішення. Бо села мають різні проблеми - десь немає нормального медичного закладу; є села, де учасники АТО не отримали земельних ділянок. Виникають питання щодо того, де і як обслуговувати одиноких немічних людей похилого віку.

У Бузовій лікарня вже закрита, тому на її базі, можливо, варто зробити центр з обслуговування незахищених верств населення громади. Головне не допустити руйнації подібних об'єктів, оперативно ухвалити рішення щодо їх подальшої експлуатації. У об'єднану громаду перейдуть і соціальні працівники, яким теж необхідно створити належні умови роботи, щоб ці послуги надавалися й надалі.

А ще на рівні ОТГ слід буде вирішувати питання пільгового проїзду пасажирів (раніше це була компетенція району), а також питання підтримки матерів-одиначок, пенсіонерів…

13. Чому Ви вирішили балотуватися?

- Питанням створення Дмитрівської ОТГ я займаюсь вже майже шість років. Дмитрівська об'єднана територіальна громада була включена в Перспективний план розвитку Київської області ще у 2015 році. З того часу я докладав максимум зусиль, щоб вона була створена. Але Петрушківська сільська рада відмовилася ухвалювати рішення про об'єднання - і з часом стало зрозуміло, що ОТГ буде більшою як за кількістю населення, так і за кількістю населених пунктів. Так воно і сталося. Але нам вдалося об'єднати навколо Дмитрівки села, хоча це була дуже нервова і напружена робота. Дмитрівська сільська рада нині - найпотужніша серед сіл ОТГ. По структурі доходів громади доходи від Дмитрівки, Капітанівки, Милої становитимуть близько 63% від загальних надходжень. Тому це і пояснює, чому була створена саме Дмитрівська ОТГ із центром у селі Дмитрівка. Звісно, коли докладено стільки зусиль, коли ти знаєш, як працює механізм, кожний його гвинтик, знаєш, як розвивати соціальну сферу, то прагнеш і надалі застосовувати на практиці свій досвід і знання задля розвитку громади.

Вважаю, що я найбільш підготовлений, щоб очолити ОТГ у цей непростий перехідний період. Зараз нам швидко доведеться створювати органи управління, нові структури, показувати динамічний результат. Тому я й прийняв рішення балотуватися на посаду Дмитрівського сільського голови.

14. Якою Ви бачите Дмитрівську громаду в майбутньому?

- У майбутньому я бачу її як самодостатню, передову, процвітаючу громаду, бо вона має все необхідне для цього. Наша ОТГ за територією - більша за Ірпінську громаду. У нас є високотехнологічні виробництва, найсучасніші медичні заклади, промислові підприємства, заклади культури, прекрасні зони відпочинку, навіть аеродром у Бузовій є. Нині приватні легкомоторні літаки стають буденністю, а тому варто створювати сприятливі умови і для розвитку цього об'єкта. Це все - перспективи розквіту громади. Крім того, навколо Києва будуватиметься нова кільцева дорога, що частково проходитиме по території нашої громади, а це теж - можливість для розвитку, появи нових підприємств і збільшення надходжень до бюджету. Тому я з оптимізмом дивлюсь у майбутнє і щиро вірю, що наша громада буде процвітати.

15. Найбільше досягнення цього року?

- Найбільше сил, нервів забрала боротьба за створення саме Дмитрівської ОТГ. Вона тривала з листопада минулого року і до нинішнього літа. Це першочергове завдання ми виконали. Й на мапі України з'явилася Дмитрівська територіальна громада, яка зможе успішно функціонувати і розвиватися.

87 запитів за 0,209