Трохи сонця в холодній воді, або Як звучить легендарний “Щедрик” японською

today 05.11.2022 query_builder 17:01 remove_red_eye 149 bookmarks Вікенд, Новини

Всесвітньовідомий японський піаніст-віртуоз та унікальний композитор Темпей Накамура завітав до передмістя Києва. Неперевершеного звучання золотому жовтню надали його благодійні концерти в Бучі, Ірпені, Боярці…

Знайомство Темпея з Україною почалося ще у 2014 та 2015 роках. У 2017-му він провів серію благодійних концертів на Сході України. У маршруті благодійного турне Україною цього року - Кременець, передмістя столиці, Київ... А мета залишається незмінною: щиро підтримати Україну у її боротьбі за Незалежність, допомогти наповнити внутрішні резерви і перезавантажитися, надати сили для руху вперед до Перемоги.

Невипадковий подарунок

Така увага до України відомого піаніста невипадкова. Він не з чуток знає, як це втратити свій дім. У 1995 році, коли Темпею було 14, великий землетрус Ханшін зруйнував його будинок. Саме з того часу Темпей Накамура, як ніхто інший, розуміє тих, хто втратив свій дім. І саме з того часу прийшло рішення ділитися теплом своєї душі, щоб підтримати цих людей. У 1995 році він іде зі свого осиротілого подвір'я, щоб присвятити своє життя відновленню територій, зруйнованих землетрусом.

А у 17 приходить розуміння того, що саме музика, якою він займався з п'яти років, є його покликанням. Спочатку майбутній композитор навчається у музичній академії, згодом вступив до Університету мистецтв у місті Осака. А у 2006-му їде на навчання до Нью-Йорка. І вже через два роки - у червні 2008-го - звукозаписувальна компанія ЕМІ Music Japan випускає його перший сольний альбом "TEMPEIZM" (Темпеїзм). А в листопаді 2009-го - другий альбом "TSUBASA" (Крила). Наразі творчий доробок Темпея Накамури налічує 6 альбомів.

У 2010 році Темпей Накамура дає сольний концерт у Карнегі Хол у Нью-Йорку і того ж року вирушає у тур Європою, що згодом стане щорічною традицією. За свою професійну діяльність композитор та неперевершений піаніст збирав повні зали у Японії та Америці, зривав овації у Бельгії, Франції, Німеччині, Нідерландах, Італії, Австрії та Словаччині. Ще 5 років тому найдешевший квиток на його концерт коштував від двох до чотирьох тисяч гривень! А сьогодні він просто дарує свою творчість багатостраждальній українській землі і незламним українцям!

Лінгвістично-музичні несподіванки

Утім, повернімось, власне, до концерту, що відбувся днями у Боярській дитячій мистецькій школі. Віртуозне виконання - це те, чого очікували всі. Унікальна техніка "мільйон нот за хвилину" прославила Темпея Накамуру, який вправно поєднує джаз, класику, рок і навіть поп-музику. Сам композитор стиль, у якому працює, жартома називає "східним романтизмом". Знайомство із творчістю унікального піаніста та сучасною японською музикою - коштовний дарунок того вечора. Та було ще багато чого, завдяки чому ця зустріч залишила незабутнє враження.

На початку заходу глядачів попередили, що маестро не знає української (поки що…) і російської (принципово!), відтак поспілкуватися з ним можна буде виключно після концерту: англійською або через перекладача. Нарешті довгоочікуваний гість з'являється на сцені -

у чорній футболці із зображенням японського та українського прапорів і написом "We stand with UKRAINE" на грудях - він швидко перевіряє апаратуру, дає короткі вказівки відеооператору… І, без будь-якого переходу, зовсім несподівано вітається із залою: "Добрий вечір! Мене звати Темпей Накамура. Дуже дякую!" Такими були перші слова цієї зустрічі. І те, що короткі передмови до кожного твору звучали англійською, зовсім не заважало більшості присутніх зрозуміти, про що саме йдеться.

Український музичний "віночок" від японського віртуоза

Звісно, в програмі концерту були авторські твори Темпея Накамури: як в стилі національної японської музики, так і написані в сучасних стилях про проблеми сьогодення та виклики життя. Наприклад, твір, присвячений усім ситуаціям, пов'язаним із Covid-19. З особливо вражаючим - немов обірваним на пів ноті - фіналом: як зойк, як стогін, як схлип…

То чому ж "віночок"? Тому що свій концерт Темпей Накамура розпочав і закінчив мелодією, звучання якої полонило серця глядачів із перших нот. Адже в талановитому, хоча й дещо незвичному аранжуванні японського композитора публіка відразу впізнала відому українську пісню "Ніч яка місячна…".

А український тому, що того вечора саме ця тема була головною. Один лише "Щедрик" чого вартий! Від глибоко ліричних нот, схожих на жебоніння весняного потічка та передзвону дощових крапель, до нестримних, мов потужні розкати грому, які наче закликають до бурі, до бою! Особисто я навіть уявити не міг, що добре відомого "Щедрика" можна виконувати саме так!

Або авторське аранжування, у якому всі присутні безпомилково впізнали слова єднання, слова надії, слова святої боротьби: "Ще нам, браття-українці, усміхнеться доля!"

Особливим піднесенням наповнював "Заповіт" Шевченка, який, стоячи, виконали всі присутні! І повірте - відомий твір у виконанні цього імпровізованого хору під віртуозний акомпанемент унікального гостя дійсно набув нового, ще більш потужного звучання!

Замість післямови

У Боярці цей захід відбувся за сприяння Управління гуманітарного розвитку Боярської міської ради спільно з Українсько-Японським центром Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського.

З огляду на обмеженість часу, взяти інтерв'ю у Темпея Накамури можливості не було: того ж вечора піаніст поспішав до Ірпеня. І все ж таки, одне запитання я встигаю поставити:

- Яке Ваше враження від українців?

- Це дуже гарні й, дійсно, незламні люди. І ще один доказ цього я отримав сьогодні. У вашому місті я вперше, але відразу відчув себе в колі друзів… Я знаю, яку ціну заплатив Ірпінь, щоб захистити Київ. Я знаю, як багато людей втратили домівки, рідних, друзів через російський тероризм. Тому така моя підтримка - найменше, що я можу зробити для українців. І тому я завжди залишатимусь на стороні правди та буду підтримувати Україну. Усі японці дуже підтримують українців, і увесь цивілізований світ. Перемога буде за вами!

А на згадку про цю зустріч Темпей Накамура отримав пам'ятний подарунок, що нагадуватиме йому про Боярку. І, звісно ж, примірник нашого журналу "Корисний формат. Нове Передмістя", редакція якого після цього вечора збагатилася дійсно унікальним артефактом: автографом неперевершеного піаніста та щирого патріота Правди і Справедливості.

Радіслав Кокодзей, Катерина Осадча, журнал Київщини "Корисний формат. Нове передмістя"

фото автора

87 запитів за 0,176