Унаслідок збройної агресії рф знищено або пошкоджено автомобіль. Що робити? – Мін’юст

today 09.09.2022 query_builder 21:16 remove_red_eye 334 bookmarks Новини

Через російську агресію страждають не тільки жителі України ‒ багато шкоди заподіяно також житловим будинкам та транспортним засобам. Непоодинокі випадки, коли авто від вибухової хвилі внаслідок удару ворожої ракети або уламків снаряду стає повністю непридатним для використання. Десятки тисяч автомобілів згоріло в різних містах і селах України, зокрема в Ірпені, Бучі, Горенці...

То що ж робити у разі знищення або пошкодження внаслідок збройної агресії рф транспортного засобу? Роз'яснення надає Міністерство юстиції України.

По-перше, необхідно якнайшвидше зафіксувати факт завдання шкоди (фото та/або відеофіксація (бажано з прив’язкою до місцевості, будинків, інших орієнтирів); письмові пояснення не менше двох свідків; знімки екрана з новин або посилання на публікації в ЗМІ, що висвітлювали відповідну подію тощо) та викликати за можливості поліцію для фіксації факту пошкодження майна шляхом складення протоколу огляду місця події та внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо можливості звернутися особисто до органу поліції немає, варто надіслати такому органу заяву з доданими доказами щодо події та копіями документа, що посвідчує особу, і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу цінним поштовим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення поштового відправлення.

По-друге, для визначення розміру збитків слід замовити автотоварознавчу експертизу, під час якої експерт робить висновок щодо розміру збитків, спричинених транспортному засобу. Окрім цього, слід зібрати та зберегти можливі квитанції, чеки, акти виконаних робіт, інші документи щодо видатків, яких зазнав власник транспортного засобу у зв’язку з його пошкодженням. Якщо транспортний засіб застрахований, то ви зможете отримати страхове відшкодування у випадку завдання шкоди вашому автомобілю внаслідок збройної агресії рф, але лише у випадку, якщо інше прямо не передбачено в договорі страхування.

Спори, що виникають з відшкодування майнової шкоди, у тому числі за знищений або пошкоджений внаслідок збройної агресії росії транспортний засіб, розглядаються судами за загальними правилами підсудності. Право пред’явити такий позов мають особи за зареєстрованим місцем проживання або перебування чи за місцем завдання шкоди.

Також варто зазначити, що на сьогодні розробка оптимального механізму компенсації за знищення чи пошкодження транспортного засобу тільки розпочалася. Крім цього, Україна зможе підрахувати завдані збитки державі та громадянам і звернутися до Міжнародного суду ООН з позовом про репарації, до яких можуть входити також і суми завданих збитків фізичним особам. У разі прийняття змін до законодавства Порядок може бути змінено.

Фото - Міністерство юстиції України

92 запитів за 0,197