Уже у травні змінюють умови виплат для внутрішніх переселенців: хто не отримуватиме допомоги

today 26.04.2022 query_builder 06:44 remove_red_eye 4072 bookmarks Новини

За березень і квітень всі внутрішні переселенці зможуть отримати допомогу розміром 2000 гривень, допомога на дітей та для осіб з інвалідністю становитиме 3000 гривень. Із травня умови виплат переселенцям будуть інакші, оскільки набула чинності постанова Кабміну №457 від 16 квітня 2022 року. Що саме зміниться, в ефірі Українського радіо розповів заступник міністра соціальної політики України Віталій Музиченко, інформує «Суспільне».

Нагадаємо, у лютому і на початку березня спостерігалось масове переміщення людей, особливо у північних регіонах — на Київщині, Чернігівщині та Сумщині. Нині деокупована частина північних регіонів України потроху відновлюється і люди повертаються додому, відтак передбачалося, що за березень і квітень всі внутрішньо переміщені особи отримають виплати від держави.

"Із травня буде визначено конкретний перелік територіальних громад, де тривають активні бойові дії і людям небезпечно повертатися до своїх місць проживання. Громадянам, які перемістилися із цих населених пунктів, будуть продовжені виплати", — розповів посадовець.

Музиченко додав, що якщо у людини було пошкоджено або втрачено житло, то вона також отримуватиме відповідні виплати до того моменту, поки це питання не буде вирішено.

Заступник міністра зазначив, що конкретної формули визначення переліку громад, де перебувати небезпечно, поки що немає. "Лінія фронту — це досить умовне визначення, бо оперативна ситуація на фронті може змінюватися кардинально навіть упродовж години, не те що тижня чи місяця", — зауважив він.

Попередньо відомо, що буде визначено не перелік населених пунктів, а саме перелік громад, що дає можливість більш точно підійти до ситуації.

"У певному селищі можуть не відбуватися бойові дії, але його, наприклад, можуть обстрілювати з ворожої артилерії", — пояснив урядовець. За словами Музиченка, алгоритм визначення цього переліку територіальних громад передбачений законодавством. Подання такого переліку будуть робити обласні військові адміністрації, бо вони володіють максимальною інформацією про те, що відбувається на місцях.

"Потім погодження цього переліку відбуватиметься у Міністерстві оборони України з урахуванням даних Генерального штабу чи інших військових підрозділів. Затверджувати цей перелік буде вже Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій", — зазначив Музиченко.

Цього тижня також очікується визначення такого переліку як стартової позиції, щоб забезпечити можливість організувати роботу міністерства на травень, додав посадовець. Як зазначив Віталій Музиченко, міністерство планує розглянути визначені у відповідному переліку громади за поданням обласних адміністрацій.

"Вони мають визначити небезпеку чи безпечність таких територій. Людина має право самостійно визначати, де безпечно їй проживати. Ніхто нікуди не змушує або кудись повертатися, або переміщуватися. Це власний вибір людини, ми не можемо на це впливати", — наголосив він.

Нині уряд лише говорить, що є території, куди вже можна повертатися та які є більш безпечними. Урядовець зауважив, що всі державні гарантії — зокрема пенсії й соціальні виплати — виплачуються в тому числі і на тимчасово окупованих територіях.

"Є певні моменти логістичного характеру стосовно потрапляння готівки туди, але там, де люди мають банківські рахунки, де люди отримують виплати через банківську систему, там більш-менш все працює стабільно", — пояснив він.

Посадовець підкреслив, що при цьому у багатьох випадках держава продовжує нарахування та виплачує соціальні гарантії не просто вчасно, але й раніше визначених термінів.

Заступник міністра наголосив, що уряд не відокремлює переселенців першої і другої хвилі.

"Є статус внутрішньо переміщеної особи. Нині, на жаль, відбувається так, що людина з окремих районів Донецької чи Луганської областей чи Криму перемістилася вже декілька разів упродовж останніх 7-8 років, залишаючи місця свого проживання. Через повномасштабну агресію нашого північного сусіда наші громадяни змушені повторно переміщуватися в іншу локацію, рятуючи своє життя", — зауважив урядовець.

За його словами, пакет соціальних гарантій для всіх внутрішньо переміщених осіб є однаковим. "Ми зараз не диференціюємо їх жодним чином. Такий пакет на сьогодні збільшений: і розмір виплат, і можливість вирішення проблем", — додав посадовець. Він пояснив, що серед онлайн-інструментів є сервіс "Дія", що передбачає як первинну реєстрацію осіб, які перемістилися, так і подання інформації для зміни місця реєстрації або місця проживання.

"Якщо умовно свого часу людина перемістилася із Криму до Запорізької області або до Херсонщини, а зараз була змушена переїхати у Рівненську область, то вона має можливість подати відповідну інформацію також онлайн для уточнення інформації про фактичне місце свого проживання", — підсумував Музиченко.

Фото із відкритих джерел

92 запитів за 0,186