День Варвари на Русі вважався бабиним (жіночим) святом. Вранці 17 грудня представниці прекрасної статі йшли на церковну службу, де ставили свічки біля образу великомучениці і зверталися до неї зі своїми проханнями.
Цього дня народ без особливої потреби на вулицю не виходив, щоб не замерзнути.
Жінки в будинках порядок наводили, прали, їсти готували. А ось ткати або прясти на Варвару заборонялося, хто не слухався, того могло веретено заколоти.
З 17 грудня на Русі починалася підготовка до зимових свят (Різдва, святок та Хрещення).
Дівчата з цього дня бралися за ворожіння. В саду нарізали гілочок з вишні і ставили їх у посудину з водою. Якщо до Різдва на гілках починали пробиватися листочки, значить, в майбутньому році всі бажання і мрії здійсняться, а незаміжнім дівчатам це обіцяло весілля.
Святій Варварі моляться про зцілення при будь-яких хворобах, Про захист від раптової смерті і грози. Вагітні просять у святої легких пологів, а бездітні жінки - послати їм дитину.
У цей день було прийнято невісткам ходити в гості до свекрух, щоб поліпшити відносини.
Традиційні страви на день Варвари - кутя і компот. Також в цю дату жінки ліпили багато вареників з різними начинками, випікали пироги з маком, робили варення і пряники. Дівчата пригощали варениками хлопців. Чоловіки варили пиво за власним рецептом.
На Варвару служили панахиду за померлими рідними і молилися за упокій їхніх душ. У цю дату можна відвідати могилу рідних.
З давніх часів у Варварин день заборонено прясти, не можна в цей день прати, місити глину, білити хату і займатися ремонтними роботами та й взагалі краще звести до мінімуму роботу по дому, хоча можна готувати і мити посуд.
Невістці не можна сваритися зі свекрухою, інакше відносини будуть зіпсовані.
Без особливої необхідності не бажано виходити ввечері з дому.
Збереглися такі народні прикмети на цей день:
день морозний — морози триватимуть ще довго;
безхмарна та ясна погода — скоро буде мороз;
хмарно — на снігопад;
зоряне небо – до холодів, тьмяне – до відлиги;
дим з труби вгору йде – до морозу, стелиться по землі – до потепління;
червоний захід – до ясної погоди;
якщо на вулиці тепло, то буде хороший урожай льону.
Фото із відкритих джерел