Яке церковне свято сьогодні, 5 лютого. Традиції дня

today 05.02.2026 query_builder 07:30 remove_red_eye 94 bookmarks Новини

5 лютого за новим церковним календарем православні згадують святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського (згідно зі староцерковним календарем вшановуватимуть святого 18 лютого), пише unian.ua.

Феодосій жив у XVII столітті, був родом з давнього дворянського роду Полоницьких-Углицьких Подільської губернії. Освіту він здобув у Києво-Братській школі, а після цього вирішив прийняти чернечий постриг.

Першим великим послухом Феодосія стало відродження розореного Києво-Видубицького монастиря. Пізніше святителя призначили архімандритом Чернігівського Єлецького монастиря, який також перебував у запустінні. Ще через кілька років Феодосій очолив Чернігівську єпархію. У період служіння Феодосія чернече життя в регіоні пережило помітний підйом, духовні школи Чернігова користувалися особливим заступництвом святителя.

Помер Феодосій в 1696 році, був похований в Борисоглібському кафедральному соборі в Чернігові. Пізніше над його труною було зведено цегляне склепіння з написом "За чудесне зцілення від тяжкої хвороби". Прославлення святителя відбулося в 1896 році.

5 лютого також вшановують Єлецько-Чернігівську ікону Божої Матері.

У 1060 році київський князь Ізяслав вигнав із Києва преподобного Антонія Печерського, якого обмовили недруги, і той таємно пішов у межі Чернігова. Там, на Болдиних горах, він викопав собі печеру і став у ній жити. І одного разу знайшов на гілках ялини ікону Богородиці. Невдовзі на цьому місці Антоній, за сприяння чернігівського князя Святослава, заснував обитель, а також побудував кам'яну церкву в ім'я Успіння Богоматері. Обитель та ікона були названі Єлецькими.

У XIII монастир розорили ординці, але ікона, яку сховали в монастирській стіні, вціліла. Монастир згодом відновили, ікона перебувала там довгий час, але наприкінці XVI століття її сліди загубилися. Згідно з переказами, коли польський король Стефан Баторій захопив Чернігів, то чудотворний образ відвіз князь Барятинський, й ікона протягом 100 років зберігалася в його родині. Потім один із нащадків передав Єлецький образ до Харківського Успенського собору. За іншою версією, ікона зникла, коли обитель розграбували війська польського короля Сигізмунда. У монастир пожертвували список Єлецької ікони, незабаром він прославився як чудотворний.

На Єлецькій Чернігівській іконі зображено ялину, де серед зелених гілок поміщається сам образ Богоматері з Немовлям на колінах.

За новим календарем сьогодні також вшановують мученицю Агафію, мученицю Феодулу і мучеників Елладія, Макарія та Євагрія, Єлецько-Чернігівську та Сицилійську ікони Богородиці.

87 запитів за 0,137