10 листопада – день пам’яті святої Параскеви та преподобного Іова Почаївського

today 10.11.2022 query_builder 08:48 remove_red_eye 31 bookmarks Новини

Параскева народилася в благочестивій родині, її ім'я з грецької мови перекладається як "п'ятниця". Батьки назвали її так, бо дівчинка народилася в цей день тижня.

Будучи зовсім маленькою, Параскева втратила батька і матір, всі свої доходи витрачала на допомогу бідним і хворим, увірувала в Господа і вирішила не виходити заміж, розповідає УНІАН.

У ті часи правитель Діоклетіан почав гоніння на християн і Параскева постала на суд. Імператор, милуючись красою дівчини, просив її відректися від Христа і погодитися бути дружиною язичника. Параскева відповіла, що у неї вже є наречений - Ісус Христос. Правитель довго мучив Параскеву і в підсумку вбив, а на наступний день помер сам - кінь скинув його в яр.

Також 10 листопада - день пам'яті преподобного Іова Почаївського.

Іов із самого дитинства мріяв про чернече життя, тому, досягнувши відповідного віку, він відправився в монастир, розташований в Карпатах. Був відомий своїми чернечими подвигами і строгим життям, тому Костянтин Острозький зробив його настоятелем обителі в Дубно.

20 років він правив обителлю, захищаючи православ'я від іновірців, але пізніше змушений був піти в Почаївський монастир. Там відмовився від посади настоятеля, прийняв схиму і жив у строгому пості і молитві. Помер в 1651 році, мощі його визнані чудотворними.

Дівчата завжди вважали Параскеву своєю заступницею, тому молилися їй про вдале заміжжя, здоров'я і благополуччя для всієї родини. За старих часів 10 листопада прикрашали ікону святої різними травами - вважалося, що тоді вони стануть цілющими. Рослинами потім лікували хворих, а в відварах купали маленьких дітей, читаючи змови на здоров'я.

Вже готували будинок до зими, вичищали стійла. Існувала традиція «лляні оглядини», коли селяни один перед одним вихвалялися льоном-перваком. Якщо вихвалялися саме дівчата, то вони це робили для того, аби показати хлопцям, що вони гарні господині.

У цей день категорично заборонено мити вдома підлогу. Вважається, що порушення заборони спричинить за собою невдачі в житті. Вагітним дівчатам не можна позичати гроші і віддавати їх. Голосно відзначати свято також не рекомендується - до сліз в майбутньому.

Жінкам цього дня не можна тяжко працювати, прясти, прясти, ткати і прати білизну.

Дівчатам не можна голову мити і чесатися, не можна співати і сміятися.

Цей день вважається нещасливим для роботи на городі, для початку нової справи.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

якщо до цього дня листя з вишні не опало, то тепло протримається ще довго;

якщо іній на деревах, то буде мороз;

вранці туман – до відлиги;

якщо біля місяця коло, буде буря;

поки все листя з вишні не опаде, зима не настане;

побачити в цей день білку – до потепління;

сніг пішов сьогодні - зима буде довгою і морозною;

дощ - чекайте теплого зимового періоду;

скільки птахів помітиш у небі 10 листопада - стільки буде теплих днів.

92 запитів за 0,195