10 лютого – традиції, заборони, народні прикмети та прогноз погоди

today 10.02.2023 query_builder 07:37 remove_red_eye 68 bookmarks Новини

Цього дня було заведено особливо ретельно прибирати в оселі. А дівчата намагалися багато дивитися у дзеркало після полудня, щоб надовго залишатися молодими і красивими.

10 лютого давні слов’яни відзначали свята День домовика – свято пригощання домовика (Кудеси) та Велесичі.

Домовик – це міфологічний слов’янський персонаж, який є добрим духом – хранителем домашнього вогнища. Домовик за характером вередливий, проте всіляко допомагає гарним родинам, які підтримують чистоту й не сваряться, дбає про здоров’я худоби та домашнє господарство. Водночас домовик карає скупих, злих і байдужих людей.

У цей день заведено частувати домовика його улюбленими ласощами: солодкою кашею, хлібом, молоком та різноманітними солодощами. Насипати їжу духу-хранителю потрібно в окремий посуд. На Кудеси у вашій оселі повинно бути весело і затишно.

Наші предки любили і шанували домовика: при переїзді в нове житло його запрошували з собою. Залишали йому подарунки у дворі – монетки, клаптики, окрайця хліба. Після вечері для нього на столі залишали їжу.

Для нього у печі ставили миску з молоком, залишали горщик з кашею, обклавши його гарячими вуглинками. Вірили, що домовик опівночі вийде з-під печі і спробує частування, після чого подобрішає і на цілий рік стане послужливим і сумирним.

Сьогодні забороняється лаятися, скандалити і вживати погані слова.

На Єфрема не можна вбивати комах: ані тарганів, ані клопів, ані цвіркунів.

Не варто цього дня зловживати алкоголем, а також переїдати.

Не слід нині виносити погані новини з хати.

Не гоже у цей день сваритися з рідними та близькими.

Не можна сьогодні брати гроші у борг.

Здавна існують такі прикмети на цей день:

сильний вітер – літо буде дощовим і холодним;

ліс став чорним – буде відлига;

низько по землі стелиться дим — чекайте на снігопад;

піти цього дня на риболовлю — до багатого улову.

Сьогодні у Києві та області хмарно з проясненнями. Опадів синоптики не прогнозують. Температурні показники коливатимуться протягом доби від 0° до -2° вдень до -6° вночі.

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,178