2 листопада – день пам’яті святого Артемія Антіохійського

today 02.11.2022 query_builder 07:30 remove_red_eye 44 bookmarks Новини

У православній церкві 2 листопада вшановується пам’ять святого Артемія Антіохійського, який жив у IV столітті і відомий як християнський святий. Переказ свідчить, що сам Артемій спочатку був воєначальником під час правління імператора Костянтина Великого, розповідає «Главком».

Старанною службою він заслужив посаду намісника Єгипту. Незабаром після смерті імператора до влади прийшов Юліан Відступник, який ініціював сильні гоніння відносно прихильників християнської віри. Артемій, в свою чергу, виступив з критикою цієї політики, за що був заарештований і підданий численним мукам. Однак Артемій навіть при сильних знущаннях не став відкидати свою віру і був обезголовлений. Антіохійська диякониса Аріста перевезла тіло Артемія в Константинополь, де його поховали на території храму Іоанна Предтечі.

У 1073 році частка мощей мученика Артемія потрапила в Києво-Печерську лавру, де знаходиться там і до цього дня. На Русі Артемію часто молилися про позбавлення від випадкової загибелі, вважали його покровителем хворих і немічних, отаманів і воєначальників.

Наближалась зима і в цей день наші пращури хвилювались, щоб їм вистачило продовольства до весни. Селяни перевіряли цілісність своїх запасів: розкладали картоплю та моркву у підвалах, закривали компоти або варення з яблук та квасили капусту. Коли настають морози, диким звірам ставало важче знаходити їжу, тому часто хижаки пробирались у двори людей, щоб викрасти курей чи іншу невеличку худобу. Аби уникнути цих неприємностей, господарі укріплювали паркани та огорожі. Ввечері сім’я збиралась на вечерю та молилася, щоб Господь захистив їх від лиха. Заборон люди дотримувались також ретельно, як і традицій.

На Артемія не варто займатися рукоділлям.

До сходу сонця не можна дивитись у дзеркало.

Заборонено давати гроші в борг, або позичати у користування будь-які речі, бо назад їх можуть не повернути. Не можна погано говорити про покійних та гасити свічки, які були поставлені на честь чиєїсь пам’яті.

Не можна сваритись, лаятись та кричати.

Не слід бажати комусь і собі зла.

Не варто займатись важкою фізичною працею.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

голосно виють вовки у лісі — очікуйте різкого похолодання;

зранку дерева вкриті інеєм — наступного року буде мало врожаю;

дерева стоять вже зовсім голі — скоро все засипле снігом;

якщо випав сніг, то скоро потепління;

якщо на березі опало все листя, то буде рання зима;

якщо сьогодні побудувати міцний паркан, то весь рік щастя не покидатиме домівку.

Фото з відкритих джерел

92 запитів за 0,199