20 листопада – Федотів день

today 20.11.2021 query_builder 09:01 remove_red_eye 463 bookmarks Новини

У суботу, 20 листопада, в Україні за церковним календарем відзначається день пам'яті святого Феодота – одного з мучеників, які постраждали за віру у Христа. Також у церквах проводилося святкування на честь явлення ікони Божої Матері "Зіграння Немовляти". У народі нинішня дата відома як День Федота, пише obozrevatel.

Феодот жив у ІІІ столітті в Анкірі Галатійській (сучасна Анкара). Він сповідував християнство, постився, молився Богу, утримував заїжджий двір, мав сім'ю, вів праведний спосіб життя.

Якось він виловив із моря сім мертвих дів, яких убили за віру. Феодот поховав їх усіх. Також вважається, що він міг зцілювати хвороби після покладання рук на людину. Багато хто в рідному місті добре знав самого Феодота і чув про його дива, тому праведний християнин і цілитель одним із перших потрапив під удар, коли Римська імперія озлобилася на тих, хто сповідує християнство.

Відомо, що Феодот був одним із 30 християн, які постраждали за віру. Його та його товаришів, які відкрито сповідували християнство, схопили язичники і вимагали зректися релігійних переконань. Християни відмовилися це робити, та їх обезголовили.

Також сьогодні відзначають явлення ікони Божої Матері "Зіграння Немовляти". Ця ікона з'явилася в 1795 році за вісімнадцять верст від Москви, при селі Грем'ячово, в Миколо-Угрешському монастирі. Богоматір на цій іконі зображена з Богом-немовлям на її руках, Який припав своєю щокою до її щоки.

З давніх-давен вірили, що вона відповідає за повноту материнства, тому перед цією іконою молилися жінки, які бажають мати дітей, а також вагітні перед пологами.

На Русі святого Феодота почали називати Федотом. Його вважали покровителем жіночого рукоділля. Саме цього дня майстрині починали свої зимові рукоділля. Вважалося, що завдяки цьому на них чекає легка робота, нитки не будуть сплутуватися, прядка не зламається, а стібки будуть на заздрість недоброзичливцям – рівними та красивими. У цей день у деяких регіонах на Русі найталановитішим майстриням приносили шити на замовлення.

Також у Федотів день з'являються нові дороги – мороз сковує річки міцним льодом, яким уже зовсім скоро можна буде ходити без побоювання. Через це у народі цей день прозвали Льодоставом.

Що не можна робити 20 листопада

Цей день вважався особливим для вагітних. Вважалося, що їхні думки та слова можуть вплинути на майбутню дитину, а тому вони мали контролювати себе та бути позитивно налаштованими.

Наші пращури намагалися не робити мокрого прибирання в будинку. Вони вірили, що таким чином можна змити удачу та везіння з житла.

Також господині в цей день не міняли постільну білизну, боячись порушити сон і тим самим спричинити безсоння.

Прикмети 20 листопада

Якщо на Федота ожеледиця, то холоди триватимуть довго.

Якщо сніг, який випадав цього дня, щільно прилягав до стін будинку, то це віщувало поганий урожай, а якщо залишалися прогалини, то це свідчило про добрі врожаї навесні.

Фото - obozrevatel

92 запитів за 0,224