23 жовтня – день пам’яті святих мучеників брата і сестри Євлампія і Євлампії, Феотекна, преподобного Феофіла

today 23.10.2022 query_builder 08:40 remove_red_eye 229 bookmarks Новини

23 жовтня вшановували брата і сестру – Євлампія і Євлампію. Жили вони в часи правління імператора Максиміліана, який був відомий своєю нетерпимістю до послідовників християнської віри, розповідає «Главком».

Євлампій і Євлампія походили зі знатного роду і могли б прожити безбідно, але одного разу вони вирішили прийняти християнство у своєму рідному місті Нікомідії. Коли вони дізналися про наказ Максиміліана позбавити місто від всіх християн, то не втекли, а сам Євлампій, більше того, посміявся в обличчя стражникам імператора, за що був схоплений і підданий великій кількості катувань.

Усі муки Євлампій переносив стійко і не відмовився від своєї віри. Євлампія, дізнавшись про те, як страждає брат, теж пішла на суд і оголосила себе християнкою, сказавши, що готова терпіти такі ж страждання. Язичники намагалися спалити брата і сестру в печі, зварити в окропі, але не змогли заподіяти їм ніякої шкоди. Тоді імператор розпорядився відрубати голову Євлампію, після чого його сестра померла від горя.

Також 23 жовтня - день пам'яті мученика Феотекна, повідомляє УНІАН.

Феотекн служив воїном при імператорі Максиміані. Одного разу цар влаштував бенкет в Антіохії, наказав народу і воїнам приносити жертви. Феотекн був християнином, тому відмовився. Тоді Максиміан надів на воїна жіночий одяг і наказав прясти разом з дівчатами. Через деякий час закликав Феотекна до себе і знову змушував відректися від Христа. У відповідь на відмову він довго мучив воїна, а потім убив.

А ще сьогодні - день пам'яті преподобного Феофіла. Він народився в благочестивій родині, в 13 років пішов у монастир. У 16 років прийняв чернечий постриг. Батьки прийшли за сином і просили ігумена відпустити Феофіла, щоб той побудував обитель поруч з будинком. Святого відпустили, кілька років він прожив у своїх околицях.

Преподобного Феофіла назвали "сповідником", тому що він неодноразово піддавався мукам за Христа, але не помер, а продовжував жити. Жив Феофіл в VIII столітті за царя Лева Ісавра.

Головним обрядом дня у наших предків вважалися ігри біля багаття. Молоді хлопці і дівчата стрибали через вогонь - вірили, що такий обряд допоможе їм очистити свою душу і тіло, продовжити молодість і красу, а також вступити здоровими в Новий Рік. Також у багатті народ спалював старі речі, щоб разом з ними позбутися накопичених проблем і негативу.

23 жовтня було прийнято розщеплювати поліна на лучину. Лучиною називали тоненьку довгу тріску, яку підпалювали і вона заміняла людям електрику багато століть поспіль. Лучини встановлювали під кутом в 10-15 градусів в спеціальні світильники. Саме при їхньому світлі раніше зазвичай займалися домашніми справами: вишивали, готували їжу, майстрували що-небудь, лагодили інструменти. Оскільки тріска згоряла досить швидко (всього за кілька хвилин), то дітям доручали стежити за тим, щоб вчасно міняти лучини.

23 жовтня пропливали останні купчасті хмари, а вода у водоймах вже замерзала. Тому селяни готувалися до зими, і цей час був сповнений різними турботами.

Сьогодні не можна: лаятися та сваритися зі своїм оточенням; злостувати та бажати комусь лиха; надто гучно розмовляти; зловживати спиртним та некорисною їжею; йти у ліс збирати гриби та займатись городом.

За народними прикметами, в цей день небажано підмітати підлогу – разом зі сміттям можна вимести багатство.

Не рекомендується починати щось нове, планувати великі покупки.

А ще в цей день небажано грати весілля. Вважається, що в такому випадку міцним шлюб не буде.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

сльота і бруд 23 жовтня - сніг випаде нескоро;

якщо в цей день мороз не вдарив, то зима не настане в найближчі чотири тижні;

якщо протягом дня західна частина неба чиста, то дощу не чекай;

листя на вербі почало знизу жовтіти і облітати – зима буде рання;

вітер зі сходу чи півночі – до похолодання.

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,179