24 січня – день пам’яті преподобного Феодосія Великого та Феодосія Антіохійського

today 24.01.2023 query_builder 08:12 remove_red_eye 37 bookmarks Новини

24 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Феодосія Великого. Народився він в Каппадокії в родині благочестивих Євлогії і Проєресія. Ще в дитинстві батьки помітили, що у Феодосія гарний голос, тому його відразу посвятили у церковні читці. 451 року Феодосій поїхав до Єрусалиму і по дорозі зустрів Симеона Стовпника. Там він відвідав різні місця, які мають для християн особливе значення, а потім став учнем преподобного Лонгіна.

Вчитель доручив Феодосію переселитися до церкви Пречистої Владичиці Богородиці. Однак він хотів жити усамітнено, тому пішов в пустелю і поселився там в печері. Цікаво, що за легендами, саме в ній зупинялися волхви, які йшли привітати новонародженого Ісуса Христа.

Невдовзі навколо Феодосія зібралася чимала чернеча громада, тому незабаром тут виріс цілий монастир, який потім переріс у обитель. Нині вона називається Лавра Феодосія Великого. Цікаво, що вона стала першим чернечим монастирем на території сучасної Палестини. За життя Феодосія там проживало приблизно 400 ченців.

Преподобний Феодосій Великий підтримував дружні стосунки із Савою Освяченим. Разом з ним він навіть отримав сан архімандрита. За часів правління імператора Анастасія почалися сильні гоніння за християнами, які не підтримували монофізитство (одна з течій християнства, згідно з якою Ісус Христос має лише одну божественну природу). Феодосій цю течію не підтримував, тому його схопили і кинули до в'язниці. Вийшов він лише 518 року, коли імператор помер.

Свою смерть преподобний зустрів 529 року після тривалої хвороби. На той час було йому 105 років.

Також сьогодні вшановується Феодосій Антіохійський.

Жив Феодосій Антіохійський у кінці IV століття. Його батьки бажали, щоб син вів благочестиве життя, тому в юному віці він покинув батьківський дім та оселився поблизу моря, де щоденно молився і працював. Щоб побороти в собі плотські спокуси, Феодосій навіть почав носити вериги.

Минало життя його в постійній молитві, а у вільний час він займався плетінням кошиків. Також вирощував городину, яку потім споживав у їжу.

Фото з відкритих джерел

91 запитів за 0,156