25 лютого – день пам’яті святого Мелетія, Олексія Чудотворця, вшанування Іверської ікони Пресвятої Богородиці

today 25.02.2023 query_builder 07:50 remove_red_eye 249 bookmarks Новини

25 лютого - день пам'яті святого Мелетія. Він жив в IV столітті та був архієпископом Антіохійським. Також він був духовним наставником святителів Василія Великого та Іоанна Златоуста.

Святий Мелетій чимало постраждав від імператора Юліана Відступника (361-363) і єретиків-аріан. Святителя неодноразово скидали з посади, але завдяки твердості у своїй вірі він щоразу перемагав. У 363 році Мелетій склав богословський трактат "Виклад віри". Завдяки цій праці, багато єретиків-аріан повернулися в православ'я.

У 380 році святитель був головою на II Вселенському Соборі в Константинополі. Перед початком Собору він підняв руку, показав три перста, потім з'єднав два і благословив народ зі словами: "Три іпостасі розуміємо, про єдину ж істоту розмовляємо". У ту ж мить святителя осінив вогонь, під час Собору він помер.

А ще 25 лютого — день пам'яті Олексія Чудотворця.

Виходець із боярського роду, Олексій жив у Чернігівському князівстві і під час народження отримав ім'я Єлевферій. У 12 років хлопчик почав чути голос, який ішов з небес. Він повідомив йому, що в майбутньому той стане ловцем людей. Довго думав хлопець, що це могло означати, але так і не зрозумів.

В юнацькому віці вирішив покинути батьків та вступити до Богоявленського монастиря. Там він прийняв постриг і нове ім'я Олексій. До 40-річного віку він проводив весь свій час у молитвах та чернечих справах. Його дуже любили та поважали. 1354 року він став митрополитом Київської Русі і став ще сильніше служити Церкві.

Коли він зміг зцілити від сліпоти дружину хана Джанібека Тайдулу, то отримав прізвисько Чудотворець. Помер святий 1378 року.

Протягом усього життя Олексій всіляко дбав про паству, його запам'ятали як благодійника, який побудував безліч храмів і монастирів. Після себе залишив переписане вручну Євангеліє.

Також у суботу, 25 лютого, православні християни вшановують Іверську ікону Пресвятої Богородиці.

Іверська ікона, яку ще називають Привратницею або Воротарницею, зображує Діву Марію з Немовлям. За переказами, її написав євангеліст Лука, сподвижник апостола Павла. 25 лютого віруючі відзначають набуття іконою чудотворного вигляду.

У 9 столітті Іверська ікона зберігалася у благочестивої вдови, що мешкала біля міста Нікеї. На той час мародерствували іконоборці, тож жінка вирішила сховати ікону у воду. Через деякий час монахи Іверського монастиря, що знаходиться на горі Афон, побачили її в морі. Ікону підтримував вогняний стовп. Ікон монастиря Гаврило пройшов водою і забрав ікону до них.

Однак на ранок ікона була за брамою. Її кілька разів намагалися занести до монастиря, але вона поверталася. Тому ікону й прозвали Привратницею.

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,215