Сьогодні, 26 березня, православні вшановують Преподобного Йоана Ліствичника (перехідне святкування в 4-ту неділю Великого посту).
Перенесення мощей святителя Никифора, Патріарха Константинопольського (846). Мученика Савина (287). Мучеників Африкана, Публія і Терентія (ІІІ). Мученика Олександра (305-311). Мучениці Христини Персидської (IV). Преподобного Анина, пресвітера.
Про преподобного Йоана Ліствичника збереглося мало відомостей. Є переказ, що він народився близько 570 року і був сином святих Ксенофонта і Марії, пам'ять яких Церква вшановує 26 січня. Шістнадцятирічним юнаком він прийшов у Синайський монастир. Наставником і керівником преподобного став авва Мартирій. Після чотирьох років перебування на Синаї святий Йоан Ліствичник був пострижений у чернецтво. Протягом 19-ти років преподобний Йоан трудився в слухняності своєму духовному отцю. Після смерті авви Мартирія преподобний обрав усамітнене життя, віддалившись до безлюдного місця, зване Тола, де провів 40 років у подвигу безмовності, посту, молитви та покаянних сльозах. Не випадково в «Ліствиці» преподобний Йоан так говорить про сльози покаяння: «Як вогонь спалює і знищує хмиз, так чиста сльоза омиває всі нечистоти, зовнішні і внутрішні». Сильна і дієва була його свята молитва, про це свідчить приклад житія угодника Божого.
Найбільший із подвижників благочестя, преподобний Йоан не тільки сам досяг висоти духовної досконалості, а й іншим залишив керівництво для їхнього духовного життя, написавши спасенний твір «Ліствиця», де представив 30 ступенів духовного сходження. У «Ліствиці» описується боротьба подвижника благочестя з такими пороками і пристрастями (обжерливість, блуд, сріблолюбство, гордість, марнославство, гнів тощо), які однаково властиві і чернцям, і мирянам. Разом із цим «Ліствиця» скеровує до виховання чеснот, обов'язкових для християн (наприклад, лагідність, ціломудрість, терпіння, смирення, молитва та ін.) Зображуючи шлях поступового сходження до моральної досконалості, «Ліствиця» є вірне і надійне керівництво до духовного життя для ревнителів благочестя та спасіння душі.
Все життя його була безперервна молитва і безмірна любов до Бога. Після 40 років подвигів він став ігуменом Синайської обителі, але через 4 роки знову пішов в усамітнення і мирно відійшов до Господа, 80 років від народження.
Пам'ять преподобного Іоана Ліствичника святкується також 12 квітня.
Фото - з відкритих джерел