5 листопада – Дмитрівська поминальна субота, день пам’яті апостола Якова, преподобного Якова Боровицького, святителя Ігнатія

today 05.11.2022 query_builder 07:57 remove_red_eye 55 bookmarks Новини

Субота 5 листопада цього року називається поминальною чи батьківською. Вона передує Дню пам'яті Преподобного Дмитра Солунського, тому її ще називають Дмитрівською поминальною суботою, розповідає ZN,UA.

Перші згадки про свято датуються XIV ст. Тоді напередодні свята на честь Дмитра Солунського вшановували пам'ять воїнів, які загинули в Куликівській битві. Але згодом розуміння свята розширилося, цього дня поминали не лише полеглих солдатів, а й покійних родичів та друзів.

Цього дня у церквах проводять заупокійні служби. Віруючі відвідують могили своїх близьких.

Також прийнято відвідувати храми. На аркушиках паперу заздалегідь пишуть імена покійних, їх передають священикові, щоб він зачитав імена під час молитви.

Відвідати церкву можна не лише у суботу, а й у п'ятницю, яка передує їй.

Із собою також беруть пісні продукти: яблука, цукерки, хліб. Цього дня також подають милостиню нужденним, яких просять помолитися за упокій душі померлого.

Після церкви також прийнято відвідувати цвинтарі та поминати покійних там.

Увечері також готують поминальну трапезу, атрибутом якої має бути кутя. До столу запрошують родичів та друзів.

Також сьогодні день пам’яті апостола Якова, повідомляє УНІАН.

Яків був сином обручника Пресвятої Богородиці, тому вважався братом Господнім. Все життя провів у подвигах. Не їв м'яса, не стриг волосся, не ходив у лазню. Увірував у Христа і став апостолом. Був першим єпископом в Єрусалимі. Апостола Якова шанували і поважали не тільки християни, а й юдеї.

А ще 5 листопада - день пам'яті преподобного Якова Боровицького.

Якова прозвали Боровицьким після того, як його мощі з'явилися поблизу селища Боровичі і від них виходили багато чудес. Достеменно невідомо, ким був Яків і якими справами прославився. Мощі його припливли в труні на крижині навесні проти течії річки, а сам святий кілька разів приходив уві сні жителям селища.

Також сьогодні день пам'яті святителя Ігнатія.

Ігнатій походив з царського роду, в 15 років був ув'язнений в монастир імператором Левом Вірменином. Подвижницьке життя розвинуло в ньому характер і тягу до благочестя, незабаром Ігнатія зробили настоятелем обителі, а пізніше - патріархом. Святий повстав проти імператора, переконуючи його припинити розпусне життя. Правитель Ігнатія не послухав, а зненавидів, пославши на острів Теревинф.

Городяни любили свого патріарха, тому вчинили бунт і домоглися справедливого суду над Ігнатієм. На суді його довго мучили і змушували зректися престолу, але святий мовчав. Тривало це п'ятнадцять днів. Коли імператором став Василь Македонянин, Ігнатій був відновлений на посаді патріарха і займав її ще десять років.

Наші предки намагалися до цього дня заготовити, як можна більше дров. Вважалося, що їх велика кількість гарантує затишок і тепло всю зиму. Святий Яків здавна вважався покровителем чоловічої статі, тому 5 листопада можна поставити йому свічку і попросити про здоров'я і благополуччя для чоловіків.

Однією з головних традицій дня вважалися «бджолині хороводи». Господарі, які займалися бджільництвом, намагалися з’їсти багато меду. Вважалося, що чим більше з’їси, тим більше і збереш. Деякі навіть приймалися дзижчати, наслідуючи бджіл, щоб ті навесні краще роїлися.

На столі у свято традиційно з’являлися і інші частування з медом. Наприклад, часто виставлялася медовуха і медові пряники.

У народі також було прийнято виконувати чоловічу роботу в цей день – лагодили кінну упряж, заготовляли дрова.

Апостол Яків зробив багато чудес, тому щира молитва до святого може допомогти у багатьох важких ситуаціях. До нього звертаються за допомогою і зціленням, захистом від будь-якого зла і за настановою на шлях істинний.

Згідно з традиціями, в цей день небажано присвячувати себе іншим людям, краще зайнятися собою і своїми справами. Ні в якому разі не можна злитися і ображатися, також не рекомендується давати гроші в борг - вам їх не повернуть.

Якщо ви – не фахівець в якійсь області, не беріться за цю роботу самі. Не варто нічого плануватися, все може піти прахом.

Якщо знайдете в цей день вигнуту або зламану монету, вам зрадить коханий. Ще потрібно позбутися від непотрібних речей і дратівливих людей.

Також не поручайтеся в цей день за людей, в яких не впевнені на всі 100 відсотків, інакше вони вас підставлять.

Не варто з'ясовувати стосунки, звертатися за допомогою, зустрічатися з недругами і недоброзичливцями. Є ризик спровокувати конфлікт.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

ворони каркають недалеко від будинку - до негоди;

пішов сніг 5 листопада - зима буде сніжною і холодною;

дощ ллє - наступний рік виявиться врожайним;

якщо град 5 листопада пішов, або дрібну крихту видно – 22 листопада прийде справжня зима;

багато снігу випало, і він не розтанув – зима буде теплою, а наступного року можна буде очікувати хорошого врожаю.

Фото із сайту ZN,UA

85 запитів за 0,178