5 лютого в церковному календарі – день пам’яті святої Агати. Народилася свята Агата на острові Сицилія (Італія) в місті Катанія 235 року. Тому Агату часто в християнських текстах називають ще Катанійською або Сицилійською. Її родина була шляхетною і дуже заможною.
В юності дівчина вирізнялася надзвичайною вродою. А тому в неї було багато залицяльників. Проте вона обрала для себе інший шлях, вирішила залишитися дівою і присвятити життя служінню Богові.
Серед тих, кому Агата відмовила, був і сенатор Квінтіан. Через це він зненавидів дівчину. Під час християнських гонінь Агата була затримана і піддана жорстоким тортурам саме через цю відмову. Їй спочатку відрізали груди, а потім закатували до смерті. Сталося це 261 року, коли Агаті було лише 25 років.
Також 5 лютого в православному календарі день пам’яті святого Климента та учня його Агафангела. Жив святий Климент у IV столітті та виховувався матір'ю в християнських традиціях з ранніх літ. В ті часи був сильний голод в Галатії, і язичники почали кидати своїх дітей напризволяще. Климент брав їх до себе додому, навчав праведному життю. За це його згодом обрали читцем та навіть висвятили в диякони, а пізніше — в пресвітери. Успішно звернув він багатьох ідолопоклонників на шлях істинний.
Почав тоді цар Діоклетіан гоніння християн. Та й покликав до себе святого Климента і переконував зректися християнської віри. Не погодився святий. Тому його довго мучили, але рани заживали на тілі Климента. Ув'язнили його тоді і залишили на декілька днів. До тої в'язниці відправляли всіх тих, хто хрестився і вірив у Бога. Пізніше Діоклетіан навіть відправив Климента до імператора Максиміана, щоб той побачив на власні очі чудо — рани не залишалися на тілі святого.
Климента та учня його Агафангела піддали перед імператором найстрашніших тортур. Однак нічого не змогли зробити кати. Не знаючи, що робити з вірянами, Максиміан наказав відрубати їм голови. Першим умертвили Агафангела. А Климент тоді звернувся до людей і сказав, що незабаром всіх християн вб'ють. Тоді і його умертвили.
Фото з відкритих джерел