5 жовтня — день пам’яті мученика Фоки, пророка Йони та праведного Петра

today 05.10.2022 query_builder 08:06 remove_red_eye 57 bookmarks Новини

Фока, за переказами, народився в місті Синопі і з юності вів добродійне життя. У зрілі роки він став єпископом і, проповідуючи християнство, навернув у свою віру багатьох язичників. Під час гонінь на християн за імператора Траяна правитель міста примушував Фоку відректися від віри, але єпископ залишився твердий у своїх переконаннях, незважаючи на всі муки, розповідає ТСН.ua.

Про пророка Йону відома така легенда. Одного разу він отримав від Бога веління йти до Ніневії, щоб передбачити місту загибель за його беззаконня та закликати жителів до покаяння. Однак Йона не послухався і замість Ніневії вирушив до Іспанії. Корабель, на якому він плив, потрапив у страшну бурю, і мореплавці кинули жереб, щоб дізнатися, чиї гріхи накликали на них гнів Божий. Жереб вказав на Йону, який зізнався в своєму непослуху і попросив кинути його в море, щоб спокутувати провину.

У морі пророка проковтнув кит, у череві якого Йона пробув три дні. Після цього Йону викинуло на берег, там він знову отримав наказ йти до Ніневії, який виконав. Його проповідь вразила жителів міста, і вони покаялися у своїх гріхах. Помилувана Ніневія існувала ще 200 років.

А ще 5 жовтня - день пам'яті праведного Петра, інформує УНІАН.

Петро жив у Константинополі в VI столітті. Заробляв на життя, збираючи подачі, був скупою людиною і ніколи не давав милостиню. Один з жебраків одного разу посперечався з колегами по цеху, що випросить у Петра милостиню. Дочекався, поки Петро буде їхати із зібраним хлібом, підійшов до нього і почав просити. Петро розлютився і, через брак каменю, кинув у нього хлібом.

Через недовгий час Петро захворів і вночі побачив сон. Йому снилося, що вершиться над ним суд, де оцінюють його добрі і худі справи. Виявилося, що чаша з поганими вчинками переповнена, а на протилежному боці терезів лежить тільки хліб, яким він кинув у жебрака. І та чаша переважила. Петро зрозумів, що навіть один хороший вчинок може затьмарити всі погані.

З того моменту Петро полюбив благодійність, роздав все своє майно бідним, переконав свого раба продати господаря в рабство, а виручені гроші віддати біднякам. За таке рішення Господь удостоїв Петра дару чудотворення.

Наші предки в цей період закінчували збір редьки. З неї за старих часів готували багато страв, робили лікарські мазі і "припарки". Крім зовнішнього застосування, використовували і всередину - подавали на стіл з квасом, сіллю і цибулею.

Святого Фоку вважали заступником від пожеж і негод, тому в цей день можна помолитися мученику про те, щоб він уберіг сім'ю від бід.

Церква вважає, що в цей день категорично заборонено їсти рибу. Якщо проігнорувати заборону, то накличете на себе біду і хвороби. Також 5 жовтня небажано з кимось сваритися - конфлікт триватиме довго і помиритися буде непросто. Не рекомендується давати в борг або вимагати віддати вам борг. Не варто просити про підвищення на посаді або про збільшення заробітної плати.

Якщо 5 жовтня вирішили піти в ліс, остерігайтеся незнайомих чоловіків. Згідно з народними повір'ями, часто в цей день в ліс виходить Лісовик, який перетворюється в старого.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

листя на березах ще залишаються - сніг випаде нескоро;

мало шишок на деревах - зима буде теплою;

літає багато павутиння - осінь буде теплою;

якщо у жовтні чути грім, то зима буде без снігу;

якщо ввечері у небі червоний місяць, то буде вітряна погода;

яка погода на Йона, така буде і весь місяць;

якщо ввечері тепліше, аніж було вдень, то варто чекати штормовий вітер.

Фото з відкритих джерел

85 запитів за 0,192