Напередодні Різдва на вечерю збирається вся родина за одним столом. За традицією цього вечора на столі має стояти 12 пісних страв, які символізують 12 апостолів.
Трапеза починається після сходження першої зірки. Запізнюватися на вечерю всім членам сім'ї не можна. М'ясні страви можна буде вживати лише наступного дня.
За вечерею в цей день обов'язково повинна бути вся сім'я. Будинок прибирають, а на стіл накривають білі скатертини. У давні часи саме на Різдво, а не на Новий рік, ставили ялинку і дарували подарунки.
Наші предки в цей день рубали дрова, прибирали в хліві і в сараї, ходили в гості один до одного.
6 січня наші предки давали багато їжі свиням, коровам і козам, в ось курей навпаки один день не годували - вважалося, що тоді вони будуть краще нестися.
Також напередодні Різдва потрібно йти в лазню, тільки після неї не варто надягати темний одяг, який вважається символом печалі.
З давніх-давен слов'яни в цей день не рибалили і не полювали. Годувати курей, скопувати землю теж було не можна, інакше можна приректи себе на нещастя. Жінки не займалися рукоділлям і не шили, щоб не накликати біду.
Під час Святої вечері не рекомендовано розмовляти багато і голосно, а також виходити з-за столу і навіть з дому. Вважається, що так можна впустити в оселю нечисту силу.
Молодим дівчатам і хлопцям не варто сидіти на кутах столу, інакше їм не вдасться зустріти своє кохання.
Їжу краще запивати узваром, а взявши в руки ложку, знову класти її на стіл не годиться.
Не прийнято на святкове сімейне застілля запрошувати друзів і знайомих. Вечір слід провести в колі найближчих і найрідніших.
Святкові страви не доїдають повністю: холодильник не повинен залишатися порожнім. У Різдво це поганий знак. Але при цьому кожному члену сім’ї потрібно скуштувати хоча б по одній ложці кожної з дванадцяти страв.
Сваритися 6 січня категорично не можна.
Збереглися такі народні прикмети на цей день:
сильний мороз і сніг, а також яскрава ніч - наступного року буде багатий урожай;
тьмяне беззоряне небо - до поганої погоди;
яскраві зірки на небі - літо буде теплим, врожайним;
сніг розтанув перед Святвечором - до хорошого врожаю гречки.
заметіль – сприятливий знак для бджоляра.
безхмарне небо – пощастить грибникам.
Фото з відкритих джерел