9 грудня — Георгія Переможця, день пам’яті святого Аліпія та преподобного Якова

today 09.12.2022 query_builder 07:49 remove_red_eye 74 bookmarks Новини

Сьогодні віряни святкують день Георгія Переможця. Святкування дня Георгія Побідоносця саме 9 грудня встановив київський князь Ярослав Мудрий в 11 столітті. Цю дату в православ'ї присвятили освяченню Георгіївського храму в 1051-1054 роках у Києві. Народився Георгій в Каппадокії у III столітті. На той час ця територія належала Римській імперії. Він був сином хлібороба, навіть його ім'я з грецької перекладається як "хлібороб". Родина була християнською та глибоко вірила в Бога. Батько помер рано мученицькою смертю, тому мати виховувала сина сама. В юному віці Георгій вступив до римського війська і навіть отримав відзнаки за бойову славу від самого імператора Діоклетіана.

Хоча Діоклетіан і був хорошим правителем, але залишався вірним язичницьким богам. Він поводився жорстоко з християнами, бажаючи відродити в імперії ідолопоклонство. Георгій довідався про це і вже приготувався зустріти смерть. Віддав своє майно бідним, відпустив на волю рабів. Пішов до імператора і заявив, що вірить в Бога і не відступить від своєї віри. Довго мучили Георгія, а потім, на вимогу жерців, відтяли голову. Стратили юнака у віці 30 років 6 травня 303 року.

Серед народу 9 грудня часто називають Юр’євим днем на честь Георгія Переможця.

Також 9 грудня — день пам’яті святого Аліпія. Жив він наприкінці VI — на початку VII століття. За легендою, коли він народився, то кімнату осяяло сліпуче світло. Тому його батьки одразу зрозуміли, що у них з'явилося благословенне дитя. Аліпій рано залишися без батька, а мати вирішила всю себе присвятити синові. Коли закінчився період годування, вона привела хлопчика до святого Феодора і попросила, щоб той навчив його служити Богу.

Аліпій одразу знайшов своє місце в храмі, а згодом висвятився на диякона. Йому завжди подобалося відлюдницьке життя, тому хлопець вирішив піти в пустелю. Однак він був настільки популярним серед вірян, що ті пішли за ним та змусили повернутися назад. Тоді з'явилися перед Аліпієм янголи і сказали, що він повинен стати справжнім прикладом для інших.

Пізніше Аліпій все ж оселився самітником поблизу печери, зламавши в ній язичницького ідола та встановивши на його місце хрест. Люди йшли сюди до святого, щоб отримати пораду, допомогу. Згодом він заснував тут чоловічий та жіночий монастирі. Однак судилося святому померти в страшних муках через хворобу, яка вразила ноги.

А ще 9 грудня — день пам'яті преподобного Якова.

За церковними історіями, Яків був відлюдником та відзначився подвигами в горах, зокрема в Сирії. Не було у нього ні ліжка, ні даху, а жив чоловік просто на свіжому повітрі. Йшли до нього люди за наставництвом, а Бог подарував Якову дар чудотворення за стійкість духу та віру. Помер преподобний близько 460 року.

Фото із відкритих джерел

91 запитів за 0,219