А ви знали? Пересопницьке Євангеліє, на якому присягають президенти України, має понад 460 років. Його вага сягає 9 кг, а обкладинка – з оксамитовим обрамленням

today 08.01.2023 query_builder 16:48 remove_red_eye 57 bookmarks Історичні паралелі, Новини

За понад чотири з половиною століття жодна літера на Євангелії не вицвіла, а всі картинки залишились у первісному стані, навіть у мікроскоп не помітно ознак осипання фарби, пише Український Інтерес.

Роботу з переписування та оформлення святині завершили 29 серпня 1561 року у Пересопницькому монастирі на Рівненщині. Звідси і назва рукописного Євангелія. Розпочали ж роботв над перекладом текстів канонічного Євангелія на староукраїнську мову майже за пять років до того - 15 серпня 1556 року у Заславському Свято-Троїцькому монастирі (нині це місто Ізяслав на Хмельниччині).

Розміщення тексту, орнаменти та чіткий почерк свідчить про високий рівень майстерності тодішніх майстрів. Тексти написані так званим пізнім уставом на пергаменті чорним чорнилом і червоною фарбою. Всі приписки та післямови написані “дробним” письмом.

Обкладинка виконана з обрамлених у зелений оксамит дубових дощечок. Первісна оправа не збереглася, тому її довелосч відновлювати.

Важить книга 9 кілограмів 300 грамів.

Унікальне Євангеліє використовували для богослужінь та історичних досліджень. Його читали – Тарас Шевченко, Сергій Маслов, Іван Мазепа.

Наразі реліквію зберігають у кімнаті зі спеціальним температурним режимом.

Книга лежить у дерев’ній скриньці, яку ховають у сейфі з підвищеною системою надійності. Вона додатково захищене надтонким реставраційним папером з натуральних волокон.

Фото із сайту "Український Інтерес"

91 запитів за 0,195