Боярська містика Сергія Саєнка

today 14.04.2020 query_builder 07:45 remove_red_eye 278 bookmarks Історичні паралелі, Новини, Таємні знання

Цього року у Боярському краєзнавчому музеї відбулася презентація нової книги поета та письменника Сергія Саєнка "Містичні історії".

До нової прозової збірки, над якою Сергій Миколайович працював протягом останніх трьох років, увійшли дві повісті й 10 оповідань. Що цікаво: хоча збірка має своєрідний підзаголовок "Поклонъ изъ Боярки", в центрі "Містичних історій" - не лише позачасові реалії Боярки та суто українські колоритні персонажі, а й життя інших країн, у ментальності яких українська складова є надзвичайно потужною і важливою. Чому і як вдалося поєднати все це?

- Один із моїх героїв потрапляє в місце, яке згадується ще в міфології Давнього Єгипту, а в Грецькій міфології має назву "Елізіум", - розповідає пан Сергій. - Це - містичний світ, де панує вічне блаженство. Вперше Елізіум згадується в "Одіссеї" (ІV ст. до н.е.). Під час роботи над книгою мені стало цікаво, де ж він перебував територіально. Як з'ясувалося, це місце асоціюється з островом Левка, який є нічим іншим, як Зміїним островом, що знаходиться на території України і через який свого часу у нас із Румунією були дуже напружені стосунки. Тобто, всі ці містичні події Античності прив'язані до нашого цілком реального українського острова, який був одним із численних сакральних елементів стародавніх греків. На острові Зміїний, який древні греки називали островом Ахілла, богиня моря Фетіда збудувала храм на честь свого загиблого сина Ахіллеса. Руїни храму були виявлені та описані ще 1823 року. Взагалі ж цей острів згадується в записах Овідія, Страбона, Геродота. За часів Османської імперії острів називали Федонісі, він дав назву одній із найвизначніших битв ХVІІІ ст… Загалом хронологія збірки охоплює період від 1800 року до наших днів. Але, наприклад, у містичній повісті "Іван" постать головного героя, яка періодично відроджується, живе протягом кількох віків. Зображуються події за часів древнього Єгипту, Боярки часів Російської імперії і сьогодення. Якщо ж говорити про географію подій, то це Україна, Росія, Туреччина, Єгипет. Але збірка писалася саме з метою привернути увагу до Боярки і до України. До української містики, яка є надзвичайною, визначною і настільки специфічною, що її можна вільно патентувати саме з українською "адресою".

- Не розкриваючи таємниць нової книги, можете навести бодай один приклад тієї життєстверджуючої містики, яка є основою Вашої збірки, - цікавлюся у її автора?

- Наприклад, героєм останньої в збірці повісті "Іван" є козак-характерник. Із ним пов'язана така легенда. Коли на Сході з'являється веселка, а на Заході в той же час їй посміхається друга така ж веселка, то це означає, що десь в Україні народився, а чи відродився-воскрес, козак-характерник, який знову стає на захист своєї Батьківщини…

- То ж як виник задум саме такої книги?

- Будь-що у нашому житті бере початок із дитинства, - запевняє автор "Містичних історій". - У мене була чудова бабуся, яка привила мені любов і цікавість до всього містичного, розказуючи на ніч казки. Уявіть: темна кімната в будиночку села Рокитне, за вікном - берег мальовничої річки Рось, над якою вигнувся старий міст, таємничий шурхіт очерету, який чути крізь прочинене вікно, сплеск рибки (а, може, - русалки?) і місячна доріжка, яка вабить і кличе кудись... З часом це начебто забулося… А коли разом з одним із телеканалів готували сюжет про долину Надсона, і я розповідав про це містичне місце, якось зовсім непомітно зацікавився: невже в Боярці немає ще містичних місцин, про які можна і варто написати? В результаті цієї цікавості на Різдво, три роки тому, було написано перше оповідання збірки - "Валянки": найменше, найдобріше і найтепліше. Так почалася робота над новою книгою.

Після виходу в світ "Містичних історій" знаючі люди казали Сергію, що кожен її твір - це готовий сценарій для фільму або серіалу. Тож є всі підстави сподіватися побачити на широких екранах екранізацію боярських містичних історій, завдяки яким в пристоличному містечку з'явилися нові літературні герої: стара ворожка Маклуха та Маланка з оповідання "Маланка", дядько з оповідання "Валянки", художник Григорій з оповідання "Поцілунок" і навіть човен з оповідання "Шостий".

Автор книги переконаний, що місця історичних та містичних подій, описаних ним в оповіданнях та повістях, можуть стати новою туристичною візитівкою Боярки. Тим більше, що в цьому плані ми маємо приклади як українських, так і європейських населених пунктів: село Великі Сорочинці з героями Миколи Гоголя, Копенгаген (Данія) з його Русалонькою чи той же таки Лондон із замком Гаррі Потера, в якому він вчився літати. Крім того, Боярка має унікальну можливість поєднати містику та вимисел із реальною історією. Наприклад, у доробку композитора Лисенка є єдиний російськомовний твір, який він написав на слова поета Надсона. А обох їх пов'язує Боярка. Це - лише один історичний факт із тих багатьох, які зафіксовані на боярських теренах.

- А якщо ще й відтворити дух епохи ХVІІІ-ХІХ століть через відреставровані різьблені будиночки боярських дач - це взагалі буде щось унікальне, аналогів чому ніде в світі не існує.

Наприклад, один - Будинок художника, другий - письменника, третій - для проведення дитячих майстер-класів, а четвертий - їдальня зі стравами ХVІІІ-ХІХ століть. Витрати - мінімальні: виготовлення скульптур героїв (навіть з гіпсу або дерева) та розташування їх за чітко продуманим маршрутом і закоханий у своє місто цікавий оповідач-екскурсовод, який знає історію Боярки та текст "Містичних історій". Адже, за моїм власним баченням, головна роль "Містичних історій" - це зміна нашого суспільства та популяризація Боярки, - наголошує Сергій Саєнко. - Я хотів би, щоб із появою цієї книжки боярчани ще більше полюбили наше місто, а гості просто закохалися в нього.

Замість післямови

Та все-таки має збірка й іншу не менш важливу ідею. Вона нагадує людині про принцип дії бумеранга: тобто що вона запускає, те обов'язково і повернеться до неї або її нащадків. Як зазначила під час презентації її гостя Меланія Іщук, кожний твір, вміщений у книзі, вчить нас тим начебто прописним істинам, без дотримання яких людина стає бездушною, жорсткою: "не бери, що не твоє", "не кляни, бо вернеться", "прости і відпусти". І чи не найголовніше: "якщо согрішив - зітри той гріх щирим покаянням і любов'ю".

Перші 300 екземплярів збірки були випущені за допомогою Боярської міської ради, за що автор висловлює щиру вдячність адміністрації міста.

На презентації побував

Радислав Кокодзей,

фото автора

Наша довідка:

Сергій Миколайович Саєнко - людина з великим життєвим досвідом педагога та правоохоронця. Він - полковник, ветеран МВС України, ліквідатор аварії на ЧАЕС I категорії. Народився 1958 року у м. Кагарлик Київської області, проживає в м. Боярка Києво-Святошинського району. Отримав вищу юридичну та філологічну освіти. Член Національної спілки письменників України.

У своєму опублікованому творчому доробку має роман "Ловець вітру" (виданий українською та російською мовами), оповідання "Конверсія", "Доказ", "Дощ" (видані трьома мовами), містичну поему "Два Тараси", двомовну збірку поезій "Віддзеркалення".

Прозаїк, поет і перекладач Сергій Саєнко є переможцем Всеукраїнського літературного конкурсу оповідань "КВ на дивані" 2001 року, переможцем та лауреатом Боярського мистецького фестивалю ім. В. Самійленка 2017 року, переможцем у номінації "Приз симпатій журі" ІІІ Всеукраїнського Літературного конкурсу-фестивалю "Крилате сузір'я" (Харків, 2017 рік), Лауреатом конкурсу "Людина року міста Боярка 2017 року" у номінації "Література", переможцем Київського Міжнародного літературно-музичного конкурсу-фестивалю "Причал на Поштовій" у номінаціях "Мала проза", "Приз симпатій журі" та "Поезія" 2017 року.

У 2018 році роман Сергія Саєнка "Ловець вітру", як найкращий художній твір року, що став помітним явищем у культурному житті Київщини та України, відзначено Київською обласною літературною премією імені Григорія Косинки.

access_time Графік роботи

Боярка містичні історії найцікавіші боярчани письменники боярки книжки

про Боярку

92 запитів за 0,238