Героїчна історія. 104 роки тому у Гнатівці була створена перша регулярна частина армії УНР

today 09.02.2022 query_builder 11:21 remove_red_eye 244 bookmarks Історичні паралелі, Новини

9 лютого 1918 року, у селі Гнатівка (нині Білогородська громада), було створено Окремий Запорозький загін на чолі з генералом Костянтином Прісовським. Це була перша регулярна частина армії УНР, яка невдовзі звільнила Київ від московських окупантів, а потім здійснила переможні походи на схід України і Крим. В його творенні брали участь Всеволод Петрів, Євген Коновалець, Петро Болбочан та інші. Його появі передували інші історичні події.

Після важких десятиденних боїв за столицю 8 лютого 1918 р. керівництво УНР прийняло рішення про евакуацію Центральної ради і уряду на захід. У ніч на 9 лютого війська УНР відступили з Києва у напрямку Житомира. У Києві залишилися лише окремі підрозділи Вільного козацтва, що ще всю ніч вели стрілянину з більшовиками.

З військами відійшли також деякі працівники військового міністерства й генерального штабу. На ранок відбулося засідання уряду. Того дня Наказом Військового міністра УНР Олександра Жуківського у Гнатівці було створено Окремий Запорозький загін, якому судилося відіграти визначну роль у боях за державну незалежність України. Загін було створено із залишків виснажених в боях за Київ частин Армії УНР.

Німим свідком подій столітньої давнини залишилася колишня цвинтарна каплиця 1905 року, а зараз церква Різдва Богородиці. Завдяки Благодійному фонду «Героїка» та місцевими активістами на історичній споруді з’явилася меморіальна дошка на честь річниці формування Окремого Запорізького загону регулярної Армії УНР.

Щорічно у Гнатівці 9 лютого відбуваються заходи із нагоди вшанування пам’яті знакової події та славетних захисників української землі, які сто років тому безстрашно боролися за незалежність України.

92 запитів за 0,168