Маєток Вікентія Рогозінського – історія перлини Таращанського краю

today 17.01.2022 query_builder 20:58 remove_red_eye 175 bookmarks Історичні паралелі, Новини

«Будинок побудований ним ще в 1790-х роках, зберігся на дві третини. Особливо виділяється вежа, з якої пан Вікентій любив вітати своїх гостей, а також спостерігати за зірками. З інших будівель вціліли каретний сарай, конюшня, будинок прислуги, манеж і гостьовий будиночок в стилі неоготики.» Пише Олександр Оберемок у Фейсбуці

У 1797 році Стадницю купив Вікентій Рогозінський (батько його Антоній) - багатий та заповзятий поміщик, у володінні якого були землі, розташовані в 16 селах в тому числі і у Стадниці. Крім землі, пан Рогозінський мав цукрові заводи, сади, риболовні ставки, цегляні заводи, корчми та маєтки. Найкращий маєток був у нього в селі Стадниця, де він найбільше перебував, бо полюбляв гучні гуляння та розваги. Згодом все багатство пана Вікентія Рогозінського перейшло у володіння внука Ернеста Антоновича Рогозінського.

В 1911 році Ернест Антонович Рогозінський побудував у селі невелику ґуральню потужністю 30 декалітрів спирту сирцю на добу. Ця ґуральня зберіглася до наших часів, але на даному етапі це потужне промислове підприємство, яке виробляє в середньому 1350 декалітрів спирту на добу. (За інформацією tetiy.at.ua)

Кардинальні зміни в життя власника Стадниці внесли революційні події 1917 року. Щоправда, ще за 12 років до того в селі стався бунт, спогади про які зберегла публікація в радянській газеті з промовистою назвою «Ленінські заповіти».

Зі спогадів Васильченка Ф. О. - /// В травні 1905 р. до маєтку поміщика Рогозинського в с. Стадниці Тетіївської волості під’їхала карета. З неї вийшли троє гарно вдягнених людей. Вони зайшли до кабінету поміщика й зажадали від нього п’ять тисяч карбованців на революційні потреби. Переляканий поміщик змушений був віддати наявні гроші, а несподівані гості зникли, розкидаючи по дорозі листівки та революційні брошури. Незабаром у селі був проведений страйк. Селяни й батраки вимагали підвищення заробітної плати та 8-годинного робочого дня. Поміщик забарикадувався в маєтку й хотів послати вершника в Таращу, але селяни його перехопили. В Таращі все-таки дізналися про події в Стадниці й незабаром туди прибув ескадрон драгунів, який охороняв маєток і ґуральню. На другий день прибув волосний старшина, селяни були зігнані на схід до сільської управи. Незабаром приїхали поміщицькі гарби, всіх активістів було заарештовано й відправлено в повітову тюрму. Селяни підняли крик і кинулись визволяти заарештованих. В хід пішли нагайки драгунів, селяни почали розбігатися. В селі ще довго було неспокійно. Народ мстився поміщикові, різними способами. Про ці події очевидець розповів у газеті “Ленінські заповіти”. ///

В 1917 році Рогозінський залишив Стадницю і втік за кордон. У 1923 році в Рогозінському маєтку розмістилася сільськогосподарська комуна.

З 1928 по 1935 рік у Стадниці (в одному з будинків колишнього маєтку пана Рогозінського) працював зоотехнікум свинарства, що готував спеціалістів сільського господарства. Пізніше на базі зоотехнікуму працювала автошкола.

На початку 50-х років минулого століття у маєтку розмістилась середня школа, для якої лише у 1974 році було збудовано нове приміщення.

Нині будинок належить власнику агрофірми «Світанок», уродженцю села - Олегу Лазаруку.

Фото зі сторінки у Фейсбуці Олександра Оберемка

За матеріалами Олександра Оберемка та інших інтернет-ресурсів

Журнал Київщини "Корисний формат. Нове передмістя"

92 запитів за 0,180