Ринок нерухомості в умовах воєнного стану відкрито, та є певні особливості й обмеження

today 29.04.2022 query_builder 10:26 remove_red_eye 432 bookmarks Новини

Кабінет Міністрів України затвердив Постанову від 19 квітня 2022 р. № 480 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану», якою вніс зміни щодо роботи нотаріату в умовах воєнного стану, інформує cайт porady.org.ua.

Із текстом постанови можна ознайомитися на сайті Кабінету Міністрів України з посиланням - https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-deyakih-postanov-kabinetu-ministriv-ukrayini-480-190422

Текст змін трохи складний для сприйняття, але як і попередній, за мету ставить захист прав від несанкціонованих дій, як і на можливих тимчасово окупованих територіях, так і від нотаріусів та державних реєстраторів, які за часи роботи втратили довіру і репутацію.

1. Нотаріуси отримають доступ к ДРРП, але не всі.

Ми пам’ятаємо, які суперечки відбувалися навколо тематики, яких нотаріусів маємо підключити до роботи з реєстрами нерухомості, та яке обурення нотаріальної спільноти визвала пропозиція щодо підключення за принципом реального нотаріального стажу не менше 10 або 20 років роботи.

Кабмін визначився з критеріями, і вони такі:

- нотаріус не вчиняв виконавчі написи за кредитними договорами, які не є нотаріально посвідченими після листопада 2017 року (визначитися з цим фактором по деяким регіонам буду в край важко та якщо пам’ятаєте восени ми писали про позицію ВС України щодо цього питання).

До речі, цей критерій стане основним та визначальним у процедурі отримання доступу;

- Міністерством Юстиції не приймалися рішення щодо блокування, анулювання доступу до Державного Реєстру речових прав та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

- не вчиняли нотаріальних дій від імені фізичних осіб, які в момент вчинення перебували за межами України та після введення в країні воєнного стану не вчиняли дії з нерухомістю.

Перевірку відповідності критеріям покладено на територіальні органи МЮ та, звісно, остаточне право визначення – за міністерством.

Простою мовою, протягом тижня, з моменту публікації постанови, ми отримаємо повноцінно функціонуючий Державний реєстр речових прав та Єдиний державний реєстр юридичних осіб на більшості території країни.

2. До заборонених нотаріальних дії за версією кабміну, віднесено:

- посвідчення договорів відчуження нерухомого майна до спливу одного місяця з дня державної реєстрації права.

Винятком залишається лише набуття в порядку спадкування;

- посвідчення договорів цінного майна (нерухоме майно, цінні папери, корпоративні права, укладання договорів довірчої власності, іпотеки) – на підставі довіреності.

Ця частина змін зрозуміла, в умовах воєнного стану, але водночас створює надмірний тягар для тієї частини жіночого населення, яка зараз знаходиться за кордоном.

Одним із варіантів залишається внесення змін до ст.38 Закону України «Про нотаріат» та надання консульським установам повноваження щодо посвідчення саме довіреностей на розпорядження цінним майном.

3. Місцем посвідчення договорів щодо відчуження майна (іпотеки, довірчої власності) стає лише місцезнаходження такого майна та єдиним винятком залишається нерухоме майно м. Києва та Київської області.

В цьому випадку урядовці прописали можливість посвідчення таких договорів, у відповідності до ст. 55 Закону «Про нотаріат», тобто за місцезнаходженням юридичної особи або місцем реєстрації проживання фізичної особи (сторони договору).

4. Доступ до обох реєстрів (ДРРП та ЄДР) будуть мати як державні реєстратори, які знаходяться у трудових відносинах із суб’єктом держаної реєстрації, звісно, нотаріуси та державні та приватні виконавці, відповідно до створеного переліку. Координатором переліку та ініціатором підключення через ДП «НАІС», як написали вище, є Міністерство Юстиції.

Ілюстрація із сайту porady.org.ua

91 запитів за 0,187