За планом реформи децентралізації, до середини липня 2020 року Верховна Рада має ухвалити постанову про утворення в Україні нових районів. Тож, як після ліквідації нинішніх та створення нових районів будуть реорганізовуватися місцеві органи виконавчої влади та місцевого самоврядування? Щоб законодавчо врегулювати ці та інші питання Мінрегіон розробив проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань діяльності та організації органів державної влади, органів місцевого самоврядування у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів».
25 жовтня на значній території України відбудуться перші вибори в об’єднанні територіальні громади. За перспективним планом, затвердженим Кабінетом Міністрів, у Києво-Святошинському районі буде створено 8 ОТГ (Білогороська сільська, Борщагівська сільська, Боярська міська, Вишнева міська, Гатненська сільська, Дмитрівська сільська, Чабанівська селищна, Феодосіївська сільська). Тобто замість 28 діючих місцевих рад буде створено лише 8 ОТГ. І це при тому, що наш район рекордсмен за кількістю ОТГ. У більш віддалених від столиці районах, обмежилися декількома громадами, а в деяких навіть однією.
Планується, що з мапи України зникне і Києво-Святошинський район. Більше того, його території ймовірно «поділять» між декількома новими районами. Поки що точиться боротьба за те, в яких саме містах будуть їх центри. Якщо раніше йшлося про те, що території Києво-Святошинського району поділять між Ірпінським та Васильківським районами, то сьогодні розглядається ще один варіант районного поділу. За цим проєктом, частина ОТГ (Білогородська, Борщагівська, Вишнева, Дмитрівська) можуть відійти до Бучанського р-у, Боярська ОТГ – до Фастівського, а Чабанівська, Гатненська та Феодосіївська – до Обухівського району.
Реформа передбачає тотальне укрупнення. В сільських радах, які не стали центрами ОТГ, теж відбудеться реоганізація. Що важливо, на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ми НЕ обиратимемо старост.
Вище зазначений законопроект говорить: що в селах, селищах, містах утворених територіальних громад (крім населених пунктів – адміністративних центрів таких територіальних громад), в яких знаходяться органи місцевого самоврядування реорганізованих ТГ, обов’язки старости до обрання на перших виборах старости виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного, міського голови реорганізованої територіальної громади на момент проведення відповідних місцевих виборів. Відповідно до цього ж законопроекту, перші вибори старости села, селища, міста призначаються новообраною радою територіальної громади, територія якої була затверджена Кабінетом Міністрів України. Рада ОТГ наділена повноваженнями визначати старостинський округ, який представлятиме староста. Такий округ може об’єднувати як один, так і декілька населених пунктів, які входять до громади та не є її центром.
Утворена територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов’язків реорганізованих територіальних громад з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою утвореною територіальною громадою.