Сьогодні день пам’яті мучеників Прокла та Іларія

today 25.07.2022 query_builder 06:18 remove_red_eye 111 bookmarks Новини

25 липня в церковному календарі – день пам'яті мучеників Прокла та Іларія. Мученик Прокл "плакальник" та його племінник Іларій народилися в селі Каліпта, недалеко від Анкари. Вони постраждали через свою віру в Христа під час правління жорстокого імператора Траяна (98–117 роки), інформує ТСН.ua.

Спочатку схопили Прокла. Його кинули до в'язниці, а потім повели на суд до місцевого правителя Максима. Перед лицем смерті Прокл не злякався і відкрито сказав, що вірить в Ісуса Христа. Правитель вирішив, що він зможе силою заставити Прокла вклонитися ідолам. Під час жорстоких тортур Прокл передрік Максиму, що той скоро сам визнає єдиного Бога. Тоді мученика заставили бігти за колісницею правителя. Він біг та молився, щоб Бог зупинив колісницю. І Господь почув його молитви. Жодні зусилля не змогли зрушити її з місця. А сам Максим сидів в колісниці, наче задерев'янів, та зміг зрушити з місця тільки тоді, коли підписав хартію визнання Ісуса Христа.

Язичник був осоромлений і задумав помститися Проклу. Спочатку мученика довго і жорстоко катували, а потім вивели за місто та розстріляли з луків. Коли воїни вели Прокла на страту, то просили його відректися від своєї віри, щоб вберегти собі життя. Але мученик не послухав їх.

По дорозі зустрів їх племінник Прокла - Іларій. Він обійняв свого дядька та теж визнав себе християнином. Тоді його затримали, а після смерті дядька кинули до в'язниці. Поставши перед правителем Іларій також поводив себе безстрашно. За це, після довгих катувань, його засудили до смерті. Помер він через 3 дні після свого дядька.

У народі 25 липня називали Прокл-плакальник або Прокл-великі роси. Цього дня намагалися зібрати росу у глиняний глечик. Нею потім вмивалися молоді дівчата, щоб вберегти свою красу. Також наші предки 25 липня ходили збирати цілющі трави.

Сьогодні заборонено прибирати, робити ремонт, прати і займатися улюбленими домашніми справами. Можна тільки готувати. Також не можна лаятися, лихословити і сваритися, інакше все повернеться втричі.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

яка погода 25 липня, такою буде і осінь;

у лісі з'явилися гриби - буде похолодання;

на верхівках дерев вже пожовкло листя - чекайте на ранню осінь;

немає туману в низинах - значить, буде негода;

багато роси на луках - рік буде щасливим.

Сьогодні, 25 липня, на Київщині мінлива хмарність, вдень очікується дрібний дощ. Температура повітря становитиме +25 вдень та +18 вночі.

Фото із сайту ТСН

92 запитів за 0,157