Сьогодні – день пам’яті преподобного Феодосія Великого

today 24.01.2022 query_builder 07:36 remove_red_eye 92 bookmarks Новини

24 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Феодосія Великого. Преподобний Феодосій народився в місті Маґаріяс (Каппадокія) в сім’ї благочестивих Проєресія та Євлогії. З дитинства відрізнявся дуже гарним голосом, а тому його посвятили в церковні читці. 451 року Феодосій відправляється в Єрусалим. По дорозі він зустрічає Симеона Стовпника. В Єрусалимі відвідує чимало місць, де сталися євангельські події. Потім стає учнем преподобного Лонгіна, пише ТСН.

За дорученням свого вчителя Феодосій переселяється до церкви Пречистої Владичиці Богородиці. Але через деякий час, через бажання усамітнитися, йде в пустелю та оселяється в одній із печер. За переказами саме в ній зупинилися волхви по дорозі до новонародженого Ісуса Христа.

Незабаром навколо Феодосія збирається ціла чернеча громада. Тому він вирішує побудувати монастир. Невдовзі на його місці виростає ціла обитель, яка називається Лавра Феодосія Великого. Вона стала першим чернечим монастирем в Палестині. До кінця життя Феодосія тут проживало близько 400 ченців.

Також Феодосій Великий був другом Савви Освяченого. Разом з ним отримав сан архімандрита. Коли на цих землях правив імператор Анастасій, почалися сильні гоніння за тими, хто дотримувався так званого монофізитства (одна з течій християнства, згідно з якою Ісус Христос має лише одну божественну природу). Феодосій не підтримував монофізитів, за що був відправлений до в’язниці. Вийшов з неї 518 року після смерті імператора.

Помер преподобний 529 року після тривалої хвороби. Йому було 105 років.

У народі 24 січня називали “Федосіїв день” на честь вшанування пам’яті преподобного Феодосія Великого. Селяни цього дня дивляться на погоду, щоб по ній спрогнозувати, якою буде весна.

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

якщо відлига, то весна буде затяжною і досить ранньою;

якщо сильний мороз – пізній посів ярових;

24 січня туман – навесні річки сильно розіллються;

на небі де-не-де хмари – скоро буде мороз;

яка погода 24 січня таким буде і листопад;

собака скиглить, а кішка бурчить, предки вірили, що їхній господар скоро захворіє;

в двір зайшла чужа кішка – чекайте новину;

24 січня у вікно стукнула пташка – це звістка про смерть;

в око потрапила смітинка – значить, скоро втратите зір;

зранку 24 січня йде сніг – до тріскучих морозів;

в лісі далеко чути відлуння – погода буде морозною;

голосно бекають вівці, а також неспокійно поводяться – буде негода;

24 січня корова трясе ногами до холоду.

Фото із сайту ТСН

92 запитів за 0,163