Сьогодні – день пам’яті преподобного Григорія Печерського

today 21.01.2022 query_builder 08:58 remove_red_eye 356 bookmarks Новини

21 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Григорія Печерського. Жив він в XI столітті і прийняв постриг монаха в Києво-Печерському монастирі. Преподобний відрізнявся смиренністю духа та за свою віру отримав від Господа вміння зцілювати хвороби своїми молитвами. Також Григорій міг лише за допомогою одного слова врозумляти злочинців і позбавляти людей бісів, повідомляє сайт ТСН.

Відомий Григорій Печерський і своїми пророцтвами. Саме він передбачив поразку військового походу князя Ростислава, а також його загибель. Григорій зустрівся з військовими на Дніпрі і попередив їх, але вони лише посміялися зі слів преподобного. А сам переяславський князь так сильно розлютився, що навіть наказав зв’язати та втопити преподобного. Григорій загинув, а пророцтво справдилося. Ростислав та його військо потонули, рятуючись від половців.

Преподобного Григорія поховали в Антонієвих печерах і його мощі донині знаходяться в Києво-Печерській лаврі.

У народі 21 січня називали Омеляна зимового або Кумів день. Цього дня погода часто була холодна та вітряна, а тому пращури збиралися вдома в своїх кумів, веселилися, гуляли і розповідали байки. Віряни 21 січня згадували і молилися преподобному Омеляну, який був єпископом Кізіцьким. Про його життя відомо мало. Жив він в IX столітті за часів правління Лева Вірменина. За віру Омеляна ув’язнили і позбавили єпископського сану.

21 січня вважається особливою датою для кумів. Цього дня куми ходять в гості одне до одного, дарують своїм хрещеникам ласощі. Існувало повір’я: якщо в Кумів день добре пригостити своїх кумів, то хрещеник весь рік буде здоровим. Існувало чимало прикмет, які були пов’язані саме зі святкуванням Омеляна зимового. Вважалося, якщо цього дня сильні хуртовини, то весна прийде швидко. А якщо небо увечері безхмарне, то скоро прийдуть морози.

Цього дня заборонялося переїдати та зловживати алкоголем.

Також не варто сваритися зі своїми родичами, друзями.

Після заходу сонця наші пращури намагалися не виходити на вулицю.

21 січня не ледарюйте і не лежіть довго в ліжку.

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

якщо на небі видно багато зірок і місяць дуже яскравий, незабаром почнуться морози;

якою погода буде на 21 січня, таку треба чекати і в серпні: якщо снігопади – то дощ, якщо сонце – спекотно;

якщо собака спить надворі і згорнулася в клубок, чекайте холодів;

запітніли вікна в будинку, почнеться відлига;

21 січня сильний холод – скоро буде тепло.

Фото із сайту ТСН

92 запитів за 0,164