19 січня останнє свято різдвяного циклу – Водохреще (Хрещення Господнє, Йордан) або Богоявлення Господнє. Цього дня люди йдуть в храми на святкову молитву, а потім освячують воду. Наші пращури вірили, що ця вода має цілющі властивості, а тому пили її кожного дня від хвороб.
Цього дня Іоанн Хреститель хрестив Ісуса Христа на річці Йордані. Коли Божому Сину виповнилося 30 років, він пішов до річки, щоб прийняти обряд хрещення. Хоч він і був безгрішним, але показав цим свою приналежність до роду людського і готовність прийняти на себе наші гріхи, повідомляє сайт ТСН.
Хрещення – особливий обряд для всього християнського світу. Під час нього відбувається очищення людини від зла та процес її єднання з Господом. Водночас, разом з хрещенням Ісус Христос освятив воду річки Йордан, а тому цього дня за традицією після святкової молитви священник освячує воду.
Разом із Водохрещем віряни святкують свято Богоявлення Господнього. Хоч їхня дата і збігається, але це два різних свята. Згідно зі священними переказами, коли Ісус Христос вийшов з води після обряду хрещення, небеса розкрилися і звідти опустився Святий Дух у вигляді голуба. Також з неба голос проголосив, що Христос є Сином Божим. На думку православних та греко-католицьких християн саме цього дня з’явилася Свята Трійця: Бог, Син і Святий Дух.
На Водохреще у вірян завжди існувало багато різних обрядів. В основному всі вони були пов’язані з водою. Зранку люди йшли до церкви на святкову Літургію, після чого приносили додому освячену воду та окроплювали нею будинок. Також на дверях та віконницях малювали крейдою хрести. Вірили, що вони вбережуть від нечистої сили.
Під час освячення води у водоймі з льоду вирубували ополонку у вигляді хреста. Воду, набрану в глечик після Водохреща, зберігали весь рік. Її пили натщесерце і вірили, що вона допомагає позбутися різних хвороб. Існувало повір’я, якщо цього дня пролити сльози, то плакати будеш весь прийдешній рік.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
якщо 19 січня заметіль, то в кінці квітня буде хуртовина;
ясна і холодна погода — літо буде посушливим, похмура і сніжна — буде хороший врожай;
19 січня на небі хмари, а дерева вкриті інієм — до родючого року;
теплий день означає, що буде багато хліба;
зоряна ніч, значить добре вродять ягоди та горох, а ще вівці будуть добре ягнитися;
якщо на небі повний місяць, навесні чекайте на повінь;
19 січня сонячний і теплий день — ще кілька тижнів триватиме хороша погода;
йде дощ — така погода буде ще цілий тиждень;
19 січня багато гавкають собаки — в лісі чекайте на дичину.
Фото із сайту ТСН