У Києві знайшли печеру часів Київської Русі

today 07.11.2022 query_builder 10:01 remove_red_eye 257 bookmarks Новини

Активісти у Києві знайшли древню Вознесенську печеру поруч із закинутим будинком в історичному центрі Києва, інформує «Українська правда. Життя».

Про це повідомив пам’яткоохоронець, експерт Центру розвитку міст Дмитро Перов. За оцінкою археологів, це печера часів Київської Русі з наскельними малюнками.

Дмитро Перов розповідає, що вулиця Вознесенський узвіз являє собою шлях, що сполучає історичні місцевості Старий Київ та Поділ. Урбаністичні й містобудівні процеси тут почались ще в часи Русі, активізувались з XVIII ст. Протягом XIX-XX ст. вулиця активно забудовувалась, переважно малоповерховою забудовою, але більша її частина – втрачена.

Активіст зазначив, що кілька тижнів тому він запропонував друзям піти до старої садиби, щоб відшукати печеру, про яку чув з дитинства. "На пошук пішло десь пів дня – ми дослідили територію навколо будинку і знайшли лаз, прихований за стіною", – каже чоловік із захватом. Йому з друзями пощастило знайти комплекс з 4 печер, вхід до 2 із них було замулено.

"Ми лізли навкарачки, бо не можна стати у повний зріст. Це через те, що печера замулилась. Вона довга – десь 35 метрів, а стіни прикрашені наскельними малюнками. Тож я почав шукати археолога, який підтвердив історичну цінність цієї печери", – додає Дмитро. Він розповідає, що на стінах знайшли анімістичні зображення тварин та графіті більш пізнього "варязького" періоду. Наприклад, обриси руни Альґіз (або "куряча лапа") можна побачити на одній зі стін комплексу. Такий малюнок використовували древні варяги як символ захисту, оберіг, символ життя.

На наступні вихідні печеру показали професору археології Тимуру Бобровському. Він працює в заповіднику "Софія Київська". "Професор був налаштований скептично, мовляв, що печера в центрі Києва – то фантастика.

Ми привели його, показали лаз і печеру. Тоді пан Тимур попросив нас почекати, допоки він зробить кілька нотаток. Минуло понад 3 години, вже смеркалось, коли виліз пан професор. Він був вражений скарбом у самому центрі Києва", – розповідає активіст.

За попередніми оцінками Тимура Бобровського ця печера приблизно часів Київської Русі, або навіть може належати до дохристиянського періоду. Фахівець наголошує на необхідності продовження досліджень, оскільки поруч розташований великий комплекс монастирських споруд XIV – XVI віку. "Наявних історичних джерел стосовно походження цієї та сусідніх печер не виявлено. Втім, печера за параметрами, розташуванням, характером склепінь може бути віднесена до особливої групи історичних київських підземель", – йдеться в експертному висновку Бобровського. Археолог вважає, що Вознесенська печера схожа до Смординської печери XVII століття або Варязької печери у Києво-Печерській лаврі.

Фото із сайту «Українська правда»

85 запитів за 0,186