Відверто: Микола Ляшенко

today 29.04.2021 query_builder 13:51 remove_red_eye 1742 bookmarks Відверто, Новини

Ексклюзивне інтерв'ю для журналу Київщини "Корисний формат. Нове передмістя"

.

Лаконічна довідка

Посада – голова Бучанської районної державної адміністрації

Дата народження – 15 червня 1977 року

Освіта:

у 1998 році закінчив Військово-інженерний інститут при Подільській державній аграрно-технічній академії за спеціальністю «інженерна механіка»;

у 2004 році отримав диплом юриста в Національній академії внутрішніх справ України;

у 2013 році в Національному університеті державної податкової служби України (Ірпінь) захистив дисертацію і отримав ступінь кандидата юридичних наук із спеціальності "Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність".

.

1. На мапі України з’явився Бучанський район. Миколо Миколайовичу, як Ви оцінюєте такі масштабні перетворення та як, на Вашу думку, процес децентралізації позначиться в цілому на розвитку території?

- Розпочну з другої частини Вашого запитання. Переконаний, реформа децентралізації – це шлях до демократизації суспільства, адже громади отримали значні фінансові можливості.

Нині 60 % ПДФО наповнюють бюджети на місцях. Раніше ці кошти йшли у район. Але разом із правами громади наділені й величезними повноваженнями. Зокрема, на місцях відповідають за розвиток соціальної інфраструктури: садочків, шкіл, лікарень... Тобто зараз саме на рівні громади вирішуються питання створення комфортних умов проживання для її мешканців. Однозначно - це надважлива реформа для нашої країни. Адже демократична держава будується за принципом владної вертикалі, у концепції “знизу вгору”.

Щодо запитання про нове районування. Станом на 1 січня цього року були визначені межі новоствореного Бучанського району. Три місяці тривали реорганізаційні процеси. Ще, як голова Києво-Святошинської райдержадміністрації доклав усіх зусиль, щоб цей перехідний період був безболісним, в першу чергу, для людей. Історичний документ про реєстрацію Бучанської райдержадміністрації датується 27 січня 2021 року. А 26 березня 2021 року мене було призначено на посаду голови Бучанської райдержадміністрації. Дякую Президенту України Володимиру Зеленському за виявлену довіру. Докладу всіх зусиль, щоб її виправдати.

.

2. Принагідно вітаю Вас із призначенням. Та хочу поцікавитися, якими повноваженнями наразі наділені райдержадміністрації?

- Реформа децентралізації ще не завершена, оскільки не внесено зміни до Конституції України, і не визначена доля райдержадміністрацій та райрад. Планується, що замість РДА з’явиться новий інститут – префектура. Префект буде представником президента на місцях. Тому зараз ми керуємось Законом України «Про місцеві державні адміністрації», в який ще не внесено доленосні корективи.

Слід відзначити, що у першому читанні вже ухвалено законопроєкт, який вносить зміни до ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» та низки інших законів. Він визначає дещо нові функції РДА. Вони будуть мати більш консультативний, наглядовий, а з деяких питань – контролюючий характер.

Насамперед функції райдержадміністрації будуть направлені на збереження цілісності держави, захист прав і свобод громадян, які визначені другим розділом Конституції України, дотримання законодавства. До 2013 року прокуратура займалася загальним наглядом. Фактично цю функцію буде передано префектурі.

Поки що в частині діяльності РДА та районних рад децентралізація ще не доведена до логічного завершення.

.

3. Які структурні підрозділи залишилися при РДА? Багатьох людей, приміром, цікавить питання функціонування управління соціального захисту.

- Багато повноважень відійшли на місця: у сфері надання адміністративних послуг, земельних відносин, архітектури. Водночас при райдержадміністраціях залишилися діяти структурні підрозділи соцзахисту. Ми вже перереєстрували Управління соціального захисту населення Бучанської РДА Київської області. Для зручності громадян залишили відділи в Макарові та Бородянці. Адже це управління надає більше сотні послуг. Нам знадобилося докласти значних зусиль, щоб вчасно запустити структурні підрозділи Бучанської РДА. І з гордістю хочу відзначити, що новостворена адміністрація як юридична особа публічного права запущена.

.

4. Районні установи та організації зараз розташовані на території різних громад, а деякі навіть інших районів Київщини та у столиці. Приміром, той же Бучанський райвідділ поліції знаходиться в Боярці уже Фастівського району. Як це питання буде вирішуватися у майбутньому? Адже тепер районний центр знаходиться у місті Бучі.

- Дійсно, ця проблема поки є. Але хочу запевнити, що нині є домовленості з Бучанським міським головою Анатолієм Федоруком про будівництво в Бучі адміністративного кварталу, куди власне у перспективі і переїдуть усі районні структури. Йдеться не лише про райвідділ поліції, а також про суд та податкову. Маємо намір, щоб туди ж переїхала і районна державна адміністрація. Більше того, в Бучі ми вже зареєстрували всі структурні підрозділи і, зокрема, райвідділ поліції.

.

5. Сьогодні часто чую запитання: «Чи можлива у найближчі роки зміна меж районів»?

- Районів, ні. А ось громад – цілком можливе. Якщо за декілька років громади не продемонструють свою спроможність, то вони можуть бути приєднані до більш потужних.

.

6. Днями на своїй сторінці у Фейсбук Ви повідомили добру новину про домовленість між Київською облдержадміністрацією та турецькою компанією Ozaltin Holding щодо будівництва дороги, яка з’єднає Житомирську та Одеську траси. Коли розпочнеться реалізація цього проєкту і скільки часу знадобиться для його втілення у життя?

- Як тільки будуть погоджені всі умови співпраці з турецькою стороною, яка бере на себе зобов’язання реалізувати проєкт у кредит, роботи розпочнуться. Попередньо, його планують втілити в життя за два роки. Крім того, з Бучанського району розпочнеться будівництво Великої Кільцевої дороги. Перший відрізок з’єднає Варшавську та Житомирську траси, дорога пройде через Клавдієво-Тарасове і Бузову. Старт цього масштабного та великого проєкту приурочений до 30-річчя Незалежності України. Поки не можу оприлюднити дату цієї визначної для нашого регіону події. Зазначу лише, що будівництво проходить у рамках ініціатив та за підтримки Президента. І я радий, що воно стартує саме в нашому районі.

.

7. Знаю, що в Бучанському районі ситуація із захворюваністю на COVID-19 одна із найскладніших у регіоні. 2 квітня Ви підписали розпорядження про встановлення карантину на території Бучанського району до 30 квітня. Чи можлива його пролонгація?

- Одразу слід розмежувати два поняття. Насамперед, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, на всій території країни продовжено карантин до 30 квітня. Однак варто враховувати й інший чинник, Київська область знаходиться в «червоній» зоні. Це найвищий рівень епідемічної небезпеки. А рішення про скасування «червоного» рівня приймається Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій лише у разі досягнення регіоном відповідних показників. Враховуються кількість захворювань, завантаженість ліжок та інші чинники. На засіданні комісії вирішується: залишається регіон у «червоній» зоні чи повертається у «помаранчеву». На жаль, поки ситуація критична. Наведу лише один приклад, якщо раніше в Боярській лікарні фіксували 2 летальні випадки в день, то сьогодні це 5-7.

.

8. Які заходи вживаються для стабілізації ситуації?

Вивчаємо ситуацію щодо матеріально-технічного забезпечення лікарень, які приймають хворих на COVID-19 та оперативно реагуємо на потреби. Зараз активно триває вакцинація літніх людей, а також медиків, правоохоронців, інших категорій населення. Приміром, вакцинували п’ятьох дорослих із багатодітної родини Дехтяренків у Личанці.

Крім того, здійснюється контроль за виконанням протиепідемічних заходів, що діють на території району. Це також важлива складова у боротьбі з розповсюдженням вірусу.

.

9. Які головні завдання як голова райдержадміністрації Ви зараз ставите перед собою?

- На долю нашого покоління випали нелегкі випробування. Війна, пандемія… І попри всі виклики, ми маємо дбати про розбудову району. І не просто про розбудову, а про його гармонійний розвиток. Існує дієвий механізм, за допомогою якого можна корегувати пріоритетність розвитку на території того чи іншого сегменту, тобто визначати його стратегію. Йдеться про Схему планування територій. Цей документ повинен враховувати реальні потреби у розвитку інженерних комунікацій, соціальних об’єктів, дорожніх артерій. Погодьтеся, що потреби Макарівської громади відрізняються від потреб пристоличних територій. І це також слід враховувати, адже Бучанський район об’єднує території з різними потребами.

І вже на основі схеми ми зможемо розробити інвестиційний паспорт району. Приміром, сьогодні до нас звернулася відома європейська компанія, що шукає майданчики для розміщення свого виробництва. Маючи інвестиційний паспорт, ми можемо одразу запропонувати всі доречні варіанти, так звані «інвестиційні майданчики».

.

10. Ваша стратегія успішного розвитку району?

- Як я вже сказав, запорукою успішного розвитку є схема планування та інвестиційний паспорт. Створювати сприятливі умови для інвестора – одне із головних наших завдань. Адже це дієвий механізм для збільшення надходжень до бюджету. А від фінансової спроможності громад напряму залежить рівень комфорту та якість проживання в них.

.

11. Ваше бачення моделі взаємодії з владою на місцях та громадськістю?

- Тільки в тісній комунікації можна вибудувати роботу, що буде направлена як на розвиток кожної громади, так і району в цілому. Зараз хочу детально вивчити потреби громад. Адже райдержадміністрація має інструменти для пришвидшення реалізації того чи іншого проєкту. Ми можемо виходити з пропозиціями на Київську облдержадміністрацію, звертатися до народних депутатів, центральних органів влади. Тому зараз мене цікавить, чим живуть громади. Я хочу вивчити повну проблематику всіх 12 громад району. Хочу почути громадськість, очільників місцевих рад, представників депутатських корпусів.

.

12. А яка роль наразі відводиться райдержадміністрації?

- Райдержадміністрація виступає в ролі арбітра, який з однієї сторони має контролювати діяльність місцевих рад та водночас чути потреби людей на місцях. Так, громади отримали колосальні повноваження, однак, це не має переростати у вседозволеність. І саме райдержадміністрація має стримувати виникнення критичних ситуацій.

.

13. Ваш головний життєвий принцип?

- Хоч і кажуть, що правда у кожного своя, але знаю, якщо непохитно стоїш на засадах правди, то перемога буде за тобою.

.

14. Кому із сучасників симпатизуєте?

- Дотримуюсь біблійної мудрості: «Не створи собі кумира».

.

15. Подія, що змінила Ваше життя?

- У 2002 році вирішив зайнятися політикою. На той час працював дільничним інспектором міліції у Вишневому. І вже за чотири роки став депутатом Вишнівської міської ради від «Соціалістичної партії України». Тоді в партійній структурі обіймав посаду першого секретаря Вишнівської міської організації. Цей досвід мене навчив багатьом речам: діловодству, організації проведення конференцій, роботі в команді. Відтоді виборці неодноразово висловлювали мені довіру. Політичний досвід допомагає і на управлінській роботі, за останнє десятиліття вдалося попрацювати на різних посадах у районі та області.

.

16. Політика змінила Ваше життя, а Вас?

- Мені здається, що – ні. Залишаюся таким же відкритим та щирим до людей. І своїм принципам не зраджую.

.

17. Кому довіряєте?

- Собі.

.

18. Як відпочиваєте?

- Зараз маю дуже мало вільного часу, тому намагаюся максимально його присвячувати родині. До введення більш жорстких карантинних обмежень двічі, а то й тричі на тиждень відвідував спортзал.

.

19. А на книжки час знаходите?

- Зараз читаю Бодо Шефера, автора бестселерів із персональної та фінансової ефективності.

.

20. Ваша найбільша мрія?

- Дуже хочу, щоб люди стали щасливішими. Розумію, що це дещо утопічна мрія, але впевнений, якщо кожен управлінець докладатиме для цього зусиль, то наше суспільство зможе достойно подолати всі випробування. Щиро прагну втілити в життя проєкти, які потрібні для гармонійного розвитку району.

87 запитів за 0,199