Відповідає лікар-дерматолог медичного центру "ПРАЙМ-ПЛЮС" (м. Вишневе)
Під час війни почастішали випадки загострення шкірних захворювань. Почервоніння, свербіж, кропив'янка, висипи, сухі тріщини можуть застати вас в укритті, у дорозі, на новому місці під час евакуації.
Що робити і як надати собі першу допомогу? А також чого робити не слід!
По-перше, якщо вам пощастило і ви знаходитесь поза зоною бойових дій, намагайтеся налагодити сон. Сон - основа гарного самопочуття.
Чого робити не варто!
• Намагайтесь по можливості не їсти снеки (чіпси, сухарики, печиво, солодощі) - вони посилюють будь-які запальні процеси на шкірі.
• Якщо є можливість, пийте багато чистої негазованої води.
• Стежте за гігієною шкіри. Не торкайтеся обличчя брудними руками. Не треба колупати, терти, чесати місця ураження!
• Знаходьте можливість умитися, протерти шкіру хоча б вологою серветкою, особливо, якщо на шкірі сухість, свербіж, сухі тріщини.
Загалом зволожуйте такі ділянки за будь-якої нагоди.
• Не користуйтесь декоративною косметикою.
• Приберіть із догляду будь-які агресивні засоби: скраби, кислотні препарати.
• Не наносьте на уражені ділянки спиртовмісні розчини, зеленку, йод. Це може спричинити опік та перешкодити діагностуванню дерматологом.
Швидка допомога
Якщо є можливість, тримайте в аптечці:
• хлоргексидин як універсальний антисептик;
• перекис водню (промивати будь-які ранки та подряпини);
• розчин "Бетадин" - для подальшої обробки ранок та подряпин, можна використовувати дітям, препарат
не викликає печіння та алергічних реакцій;
• крем "Тридерм" або його аналог "Триакутан" - універсальний солдат при будь-яких запальних дерматозах, у тому числі інфікованих;
• будь-який антигістамінний засіб для зняття сверблячки ("Еріус", "Цетрин", "Ніксар").
Важливо!
При опіках промити обпалену поверхню великою кількістю води, накласти чисту пов'язку. Можна дати анальгін чи аспірин, напувати чистою водою. Не мочитися на опіки! Не лікувати самостійно золою та іншими подібними засобами. По можливості максимально швидко доставити потерпілого до медустанови.
Які шкірні захворювання можуть розвиватись на фоні стресу, нервових переживань?
Досвід медичного центру "ПРАЙМ-ПЛЮС".
Особливо зараз, під час війни, була дуже велика кількість звернень саме зі шкірним свербежем, просто шкіра чешеться. Пацієнт приходить і каже: "У мене висипів немає, але я весь чешусь".
У невеликої частини таких пацієнтів є висипи. Дехто може роздирати себе до такої міри, що виникають кірочки, розчухи на шкірі, а у декого висипи взагалі можуть не виникати. Такий стан називається нейродерміт. Тому, дійсно, таких захворювань зараз, під час війни, стає все більше і більше.
Одна із найбільш поширених хвороб - це псоріаз та атопічний дерматит, які виникають через нервування та стреси.
Псоріаз - це хронічне неінфекційне захворювання шкіри (дерматоз), що проявляється у вигляді лущення та висипання на шкірі та характеризується хвилеподібним перебігом, з періодами ремісії (поліпшень) і періодами загострень. Нервово-психічні перенапруження, емоційні потрясіння, стреси, нервові та фізичні напруги можуть стати пусковими механізмами псоріазу. Псоріаз можна успішно тримати під контролем протягом усього життя! В останні роки з'явилося нове покоління місцевих кортикостероїдів, що не містять у своїй структурі атомів фтору (нефторовані).
Це робить їх значною мірою вільними від багатьох побічних ефектів.
Атопічний дерматит (АД) - одна з найактуальніших проблем сучасної медицини, що привертає пильну увагу дерматологів, педіатрів, алергологів, терапевтів, імунологів, сімейних лікарів. Це зумовлено значною розповсюдженістю цієї патології, чіткою тенденцією до її зростання.
Грибок нігтів: актуальність хвороби під час війни

Через військові дії, що тривають в Україні, у багатьох змінилися умови та спосіб життя, харчування, можливості дотримання правил особистої гігієни, психоемоційний стан тощо.
Вимушене перебування у бомбосховищах, підвалах, місцях масового скупчення негативно впливає на здоров'я та сприяє розвитку мікозів стоп і ураженню грибком нігтьових пластинок (оніхомікозу).
Основні симптоми грибкової інфекції:
• зміна форми нігтьової пластинки,
• зміна кольору нігтя та прозорості (здоровий ніготь має блідо-рожевий колір, а хворий - спочатку може мати білі, жовті або чорні плями, а потім повністю змінити колір);
• ламкість, витончення або потовщення нігтя, його стає важко стригти;
• повне руйнування або розшарування нігтьової пластини (при тривалому та тяжкому перебігу хвороби);
• свербіж і лущення шкіри навколо нігтів та ін.
При оніхомікозі цілком можливе також і ураження нігтів на руках.
Проблеми із нігтями не завжди є наслідком грибкової інфекції. Причини нездорового вигляду нігтів можуть бути різні:
- прийом медпрепаратів (впливає на колір нігтя);
- наявність захворювань (цукровий діабет, псоріаз, червоний плескатий лишай та ін.);
- неправильний догляд тощо.
Грибок нігтів досить легко розповсюджується, тому заразитися ним можна, як вдома (наприклад, від близької людини, яка хворіє), так і у місцях загального користування.
Важливо, щоб діагноз встановлював лікар-дерматолог, адже ураження нігтів при різних захворюваннях часто схожі. Саме тому для підтвердження захворювання лікар проведе відповідне мікроскопічне дослідження ураженого нігтя, і буде визначено конкретний вид патогенного грибка.
Головна порада: якщо є можливість, відвідайте лікаря-дерматолога!
Ми чекаємо Вас у нашому медичному центрі "ПРАЙМ-ПЛЮС" у м. Вишневе і нагадуємо, що у нас діють знижки 20% для ВПО, осіб пенсійного віку, багатодітних родин, осіб з обмеженими можливостями.