27 лютого – день пам’яті святого Кирила

today 27.02.2023 query_builder 07:12 remove_red_eye 70 bookmarks Новини

27 лютого вшановують святого Кирила – брата рівноапостольного Мефодія. Ім'я святого до прийняття схими було Костянтин. Він, як і і його старший брат Мефодій, народився у візантійському місті Солуні (нині це місто в Греції Фессалоніки). У 12 років залишився сиротою, виховував його логофет Феоктист (чиновник в канцелярії патріарха). Хлопчик отримав гарну освіту і вирішив присвятити своє життя служінню Богу. Спочатку він був хранителем бібліотеки Собору Святої Софії, а також викладачем філософії в Константинопольському університеті. За указом імператора його часто відправляли в далекі поїздки - проповідувати християнство.

У 856 році Кирило переїхав до брата на гору Олімп і присвятив себе науці. Разом із братом вони зібрали навколо себе однодумців, які обмірковували ідею створення слов'янської абетки. У 862 році на прохання князя Ростислава братів відправили до Моравії - проповідувати віру рідною мовою. Без абетки це було важко зробити - і імператор підтримав ініціативу. Величезну роботу довелося виконати святим: вони склали слов'янську абетку, разом із цим навчали ведення богослужіння, і за 3 роки перевели з грецького Євангеліє, Апостол, Псалтир та інші книги.

Після цього Кирило і Мефодій вирушили до Папи Римського - їм слід було залагодити конфлікт, який розгорівся через абетку. На той час богослови вважали, що служби повинні проводитися тільки на трьох мовах - давньоєврейською, грецькою і латинською, адже саме на них зроблено напис на Хресті Господньому. Але брати дотримувалися думки, що кожен народ має право звертатися до Бога на своїй мові.

Папі Римському Адріану II Кирило передав мощі папи римського Климента, які він привіз із Херсонеса. І Папа затвердив богослужіння слов'янською мовою. У Римі святий захворів, прийняв схиму і нове чернече ім'я - Кирило і помер 14 лютого 868 року. Похований у церкві Святого Климента в Римі.

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,176