8 квітня – Лазарева суботу, собор Архангела Гавриїла

today 08.04.2023 query_builder 07:09 remove_red_eye 83 bookmarks Новини

Лазарева субота (субота шостого тижня Великого посту) – в цей день християни згадують диво воскресіння Лазаря Христом (Ів. 11:1-45 ). Лазарева субота передує вербній неділі. Святкування Лазаревої суботи сягає перших віків християнства. Свою Божу місію на землі Ісус Христос завершив двома величними актами — воскресінням Лазаря й тріумфальним в’їздом до Єрусалиму (Квітна неділя). Захо­плений народ вітав Христа як свого Месію, свого Царя і Господа, пише сайт blyzhchefoboga.com.ua.

Для багатьох воно стало переконливим доказом Христового божества. Тут він виступає як всемогутній Бог.

Відомий церковний письменник о.М.Мешлєр писав: “Це вже не був Ісус із Назарету, ані могутній учитель, ані один з давніх пророків, ані якийсь дух з другого світу, — це був сам Живий Бог. Одне Його слово дзвенить через безодню вічности і знову приводить душу з кінця потойбічного світу. Промінь блискавки проходить крізь темноту гробу і засвічує в мертвих костях іскру життя”.

8 квітня - Собор Архангела Гавриїла

Один із семи архистратигів, “Ліва Рука Господа” Архангел Гавриїл вважається Божим вісником і посланцем, пише сайт blyzhchedoboga.com.ua. Його поява сповіщає про важливі для всього людства події, які змінюють хід історії. Саме Архангелу Гавриїлу Господь довірив священну місію принести Благу Вість про непорочне зачаття майбутній матері Спасителя, про порятунок роду людського. Ім’я Архистратига Гавриїла невідривно пов’язане з родиною Богородиці і фактом Благовіщення. Саме тому наступного дня після цього великого свята, яке християни східного обряду вшановують 7 квітня, відбувається молитовне зібрання (собор) на його честь.

Перші згадки про Архангела Гавриїла знаходяться в книзі пророка Даниїла, якому він пояснював значення видінь, сповіщав про майбутню долю єврейського народу. Архистратиг Гавриїл з’являвся у пустелі перед пророком Мойсеєм, де навчив його книжному писанню. Сповіщаючи про початок світу і створення першої людини, він надихав пророка на написання книги Буття. Гавриїл сповістив праведних Йоакима та Анну про народження від них Пресвятої Діви Марії, а, з’явившись в храмі перед старцем Захарією, передрік про чудесне зачаття і народження Іоана Хрестителя – Божого Предтечі.

На думку деяких отців Церкви, Архангел Гавриїл невідступно, крок за кроком, охороняв Святе Сімейство з моменту повідомлення отроковиці Марії про її священну місію. Саме він був обраний посланцем Господа до святого Йосифа Обручника, якого уві сні запевняв у безгрішності Діви Марії. Від Гавриїла Йосиф отримав попередження про криваві задуми Ірода і наказ рятувати Немовля з Богородицею втечею до Єгипту. Архангел Гавриїл був поряд з Сином Божим у всі найзначніші моменти Його життя. Повністю виправдовуючи значення свого імені “Божа фортеця”, він був поряд з Господом під час Його молитви у Гетсиманському (Гефсиманському і.д.) саду до кривавого поту, надихав і укріплював Його перед майбутніми стражданнями. Із вуст Архангела Гавриїла жінки-мироносиці почули звістку про Воскресіння Ісуса.

В багатьох церковних книгах Архистратига Гавриїла називають “служителем чудес”. Його багаторазові явлення перед людством в старозавітні та новозавітні часи підкреслюють ревне виконання Божої Волі. Він повідомляє людям рятівне вище знання, сповіщає про головні події в духовній історії християнства. Православна Церква закликає не забувати про служіння Архангела Гавриїла перед Господом, його клопотання про християн, і старанно молитися до нього в дні, присвячені його пам’яті: 8 квітня, 26 липня і 21 листопада. Восьмого квітня перший Собор Архистратига Гавриїла (після Благовіщення). Двадцять шостого липня – ймовірно, на честь побудови собору на честь архангела в Константинополі. 21 листопада згадується під час святкування Собору Архистратига Михаїла та інших сил безтілесних.

87 запитів за 0,185