Невидима загроза, або “Маленька” – велика небезпека

today 29.04.2019 query_builder 09:57 remove_red_eye 712 bookmarks Вікенд, Здоров'я

Весна…

Для людей, тварин - це очікувана пора після тривалих сірих зимових днів. Із першими променями сонця, з першими теплими днями ми знімаємо з себе теплий одяг, взуття і кожною клітинкою своєї шкіри вбираємо сонячну енергію.

Весняна зелень і тепло нас ваблять. Вулиці, подвір'я, дитячі майданчики все більше заповнюються дорослими та дітьми, гомін триває все довше і довше. А на свята (Великдень, Трійця) більшість наших читачів планує провести час на свіжому повітрі - заміський будиночок, парк, сквер, лісова галявина, узбережжя річки, моря…

І щоб радість від спілкування з природою не затьмарилася, ми повинні застерігати себе, дітей і домашніх тварин від такого маленького за розмірами, але такого значного за загрозливими наслідками паразита як кліщ.

В останні роки і люди, і тварини стають об'єктами його ураження. Загроза полягає не в самому кліщі, а в тих хворобах, які він здатен передавати від однієї своєї жертви до іншої (кліщовий енцефаліт, бореліоз - хвороба Лайма, анаплазмоз, ерліхіоз, бабезіоз). Пік активності кліщів припадає на квітень-листопад.

Кліщі не можуть літати та стрибати, тому своїх потенційних жертв вони очікують, сидячи на верхівці трави або чагарнику. Запах тварини або людини відчувають на відстані близько 10 метрів. При наближенні потенційної жертви приймають позу активного очікування: витягають передні лапки і водять ними з боку в бік. Коли поряд проходить тварина або людина, кліщ, тримаючись задніми лапами за гілочку, передніми намагається зачепитися за одяг, шкіру або шерсть.

Кліща складно побачити на своєму тілі одразу після його потрапляння на шкіру. Прокушуючи шкіру, від виділяє спеціальну знеболюючу речовину, тому людина в цей момент нічого не відчуває. Пізніше на місці укусу можуть з'явитися ознаки запалення: почервоніння, свербіж, біль та припухлість.

Найбільшу загрозу серед хвороб, які можуть передаватися через укус кліща, становлять кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий енцефаліт.

Хвороба Лайма не проявляється одразу, приблизно на 10-14 день з'являється почервоніння у вигляді кільця у будь-якому місці на тілі (переважно кінцівки). При несвоєчасній діагностиці та лікуванні хвороба призводить до тяжких вражень серця, суглобів та нервової системи. Вакцинація відсутня. Лікування полягає в антибіотикотерапії на тривалий термін. Ступінь одужання та можливі ускладнення залежать від своєчасності звернення за медичною допомогою.

Кліщовий енцефаліт проявляється також не одразу (до 10 днів) через слабкість, підвищення температури, пригнічення свідомості, параліч скелетної мускулатури тощо. Лікування дуже складне і полягає в застосуванні кліщового імуноглобуліну у перші 72 години після укусу. Високою є смертність. У тих, хто вижив, часто залишаються параліч, парези та зниження інтелекту. Надійною профілактикою та захистом є своєчасна вакцинація.

Для запобігання укусам кліщів та їх ускладненням лікарі МЦ "Імперіал Медіка" радять наступне:

- Одяг для прогулянок на природі повинен бути світлого кольору (кліщі будуть помітними) з довгими рукавами і здатним закривати якомога більшу частину шкіряних покривів; шорти краще замінити на легкі штани, які можна заправити в шкарпетки. На голову обов'язково слід вдягнути кепку, хустинку тощо.

- Після прогулянки обов'язково огляньте і одяг, і усе тіло. Місця, які самостійно не можете оглянути, попросіть оглянути своїх близьких та рідних.

- Якщо Ви помітили у себе на тілі кліща, і медична установа розташована поблизу, - не видаляйте кліща самостійно, одразу звертайтеся за допомогою в медичну установу до лікаря-інфекціоніста, сімейного лікаря, лікаря-травматолога. Кліщ, по можливості, потрібен живим, для того, щоб встановити за допомогою лабораторних досліджень, чи є він переносником захворювання, чи Вам, все ж таки, нічого не загрожує.

- Якщо кліщ впився у тіло, а медична установа досить далеко, то кліща потрібно видалити якнайшвидше, оскільки ризик зараження у цьому випадку зменшується. Для видалення робиться петля з нитки, яка розташовується між головою та тулубом кліща. Петля обережно затягується і кліщ викручується проти годинникової стрілки. Місце укусу оброблюється спиртовим розчином або антисептиком. Якщо ж ротовий апарат залишився в тілі - потрібно звернутися за медичною допомогою до хірургів. Пам'ятайте, що під час видалення кліща, ні в якому випадку його не можна розтирати, давити, заливати бензином, рослинною олією, припікати йодом або спиртовими розчинами, оскільки під час загибелі кліщ виділяє у кров'яне русло людини підвищену кількість борелій;

- Видаленого кліща (або його фрагменти) потрібно помістити в скляну банку, так щоб він не задихнувся, і віднести на обстеження. Якщо будуть виявлені збудники - лікар призначить лікування.

- Звертатися за медичною допомогою при укусі кліща потрібно якнайшвидше (не чекаючи завершення інкубаційного періоду), щоб не втратити дорогоцінний час, коли можливим є повне одужання. Якщо Ви не знайшли на тілі кліща, але є сліди від укусів, які не зменшуються, а з часом їх площа тільки збільшується - також обов'язковою є консультація лікаря-інфекціоніста.

- Якщо Ви плануєте тривале спілкування з природою (туристичний похід тощо), або влаштовуєтесь на роботу, яка потребує перебування в лісі, на полі, Вам варто заздалегідь зробити щеплення проти кліщового енцефаліту.

В Медичному центрі "Імперіал Медіка" усі сім днів на тиждень Ви можете отримати консультацію кваліфікованих фахівців (лікар-інфекціоніст, сімейний лікар) із питань профілактики та лікування інфекцій, які переносяться кліщами, допомогу для його видалення. Крім того, клініка (одна з небагатьох медичних установ) приймає на дослідження не тільки живих, але й мертвих кліщів (або їх фрагменти) для визначення захворювання, носієм якого вони можуть бути.

МЦ "Імперіал Медіка" сподівається, що тепер Ваші прогулянки природою стануть набагато безпечнішими.

Ми дбаємо про Ваше здоров'я!

Лікар-інфекціоніст Медичного центру "Імперіал Медіка"

М.В. Каширіна-Астаф'єва,

Головний лікар, сімейний лікар

Медичного центру "Імперіал Медіка"

О.В. Яременко

м. Вишневе, вул. Молодіжна, 11а

(099) 442-70-70, (068) 462-70-70, (073) 445-70-70

https://www.imedica.com.ua

call Телефон

(068) 462-70-70

(073) 445-70-70

place Адреса

м. Вишневе, вул. Молодіжна, 11а

open_in_new Сайт

https://www.imedica.com.ua

Перейти на сайт

92 запитів за 0,173