Сьогодні Великдень – найголовніше церковне свято

today 24.04.2022 query_builder 07:17 remove_red_eye 428 bookmarks Новини

Сьогодні православні християни східного обряду святкують Великдень, інформує ТСН.ua.

Великдень (Воскресіння Господнє, Пасха) вважається найголовнішим християнським святом. Воно символізує світле воскресіння Ісуса Христа після розп’яття його на горі Голгофі. Це свято є торжеством перемоги над смертю і очищенням від гріхів. Саме від дати Великодня церковний календар веде свій відлік. Тому серед християн це свято ще називають «свято свят та урочистість з урочистостей».

Багато інших свят у церковному календарі прив’язані до дати Воскресіння Господнього та є перехідними. Зокрема: Трійця, Вознесіння Господнє, Масляний тиждень, Великий піст, Лазарева субота, Світла Семидниця і інші.

Традиції святкування Воскресіння Господнього в різних регіонах нашої країни залишаються незмінними протягом багатьох століть. Основна символіка цього великого церковного свята пов’язана саме з богослужіннями, але існують і інші важливі символи цього дня:

нічне пасхальне богослужіння відрізняється особливою урочистістю, адже саме Пасха в церковному календарі вважається найбільшим святом;

христосування (особливе пасхальне привітання) — потрібно сказати “Христос Воскрес!” і почути у відповідь “Воістину воскрес”;

вогонь, який є Божим Світлом — всі віруючі запалюють лампадки чи свічки і несуть їх додому;

вранішня пасхальна трапеза — після богослужіння накривають багатий святковий стіл з тих продуктів, які були освячені вночі або напередодні ввечері, цим самим закінчується Великий піст;

свячена паска і крашанки — символи воскресіння Ісуса Христа;

хресний хід — він відбувається вночі перед богослужінням до храму і супроводжується церковними піснями;

передзвони великодні — символ того, що закінчилося семиденне мовчання;

молитва під час церковних передзвонів, яка приносить здоров’я, удачу і благополуччя — "Христос Воскрес, моїй родині здоров'я, моєму дому багатства, моєму полю врожаю. Амінь".

З давніх давен українці на великі свята, наприклад, як Великдень, збиралися біля церкви та водили гаївки. Навіть сьогодні на головних площах міст, а також в селах можна побачити молодь, яка проводить веселі забавки. Це особливі пісні, які супроводжуються танцями і веселощами. Прийшла до нас гаївка ще з дохристиянських часів, коли з її допомогою люди виявляли свою радість від пробудження природи. Найпопулярніші гаївки на Великдень: "Подоляночка", "Князівна", "Струмочок", "Голубка", "Вже весна скресла".

У християн східного обряду здавна існує повір’я: “На Великдень на небі обов’язково “грає” сонечко”. Тобто небесне світило переливається помаранчевими, жовтими і червоними кольорами. Вважається, якщо підстерегти мить переміни, то весь рік будеш щасливим. Також у наших пращурів існували народні прикмети, пов’язані з погодою:

якщо Пасха починається з грому чи снігопаду, це означає, що добре вродить льон;

холод на Великдень означає, що наступні сім вихідних днів також будуть холодними;

на Воскресіння Господнє дощ, отже останній місяця весни дощовим буде;

пасхальна ніч зоряна, отже кури будуть добре нестися;

похмура ніч на Великдень означає, що корови дадуть багато молока.

Фото із сайту ТСН

87 запитів за 0,186