Трійця: звичаї і традиції святкування

today 20.06.2021 query_builder 06:08 remove_red_eye 117 bookmarks Новини

Трійця — одне з дванадцяти головних православних свят. Іноді його ще називають днем зішестя Святого Духа. З цієї назви зрозуміло, з якою подією пов'язане це святкування. Зішестя на землю Святого Духа, яке провіщав Ісус Христос, показало і довело триєдність Бога, тобто існування трьох Осіб єдиного по суті Бога — Отця, Сина і Святого Духа.

Трійця — в християнських уявленнях Бог, сутність якого єдина, але Його буття є особистісне ставлення трьох іпостасей: Отця — безначальної першооснови, Сина — абсолютного Сенсу, що втілився в Ісусі Христі, і Духа Святого — животворящого Початку.

Є у Трійці й інша назва — П'ятидесятниця. Ця назва вказує на дату святкування — на п'ятдесятий день після Великодня, до якої прив'язані багато християнських торжеств. Також в Україні широко вживають назви "Зелені Свята", "Зелена Неділя", "Зіслання Святого Духа".

Свято на честь Святої Трійці встановили учні Ісуса Христа — апостоли. Цим вони хотіли закріпити в пам'яті людей подію, що відбулася на п'ятдесятий день після Воскресіння Господнього. За біблійними переказами, в той день Святий Дух зійшов на апостолів, які до того моменту вже п'ятдесят днів поспіль молилися в Сіонській світлиці, яка згодом стала першим християнським храмом.

Слід відзначити, що після зішестя Святого Духа апостоли помітили деякі зміни: вони раптово навчилися зцілювати, пророкувати, заговорили різними мовами: знання мов їм було дано, щоб нести Слово Боже по світу. Після цього учні Христа і вирушили в різні частини світу, щоб розповісти всім мешканцям планети про життя Господнє і його болісну смерть за гріхи всього людства.

Офіційне встановлення свята Трійця відбулося в 381 році, коли в Константинополі був скликаний II Вселенський собор, на якому було сформульовано вчення про Трійцю.

Слов'яни стали відзначати Трійцю набагато пізніше — лише через 300 років після хрещення Русі, тобто в кінці XIII - початку XIV століть.

На Трійцю проходить служба в храмі, яка за традицією включає Божественну літургію і Велику вечірню.

Церкви і оселі на Зелені Свята заведено прикрашати зеленню.

Ще одна традиція дня — влаштовувати застілля і запрошувати на торжество всіх родичів, друзів і близьких.

Раніше в День Святої Трійці влаштовувалися справжні народні гуляння — ближче до вечора у всіх селах починали водити хороводи, співати пісні і танцювати. Треба зазначити, що забави на Трійцю не втрачають своєї популярності дотепер.

А ще цього дня завжди було заведено свататися. Так, вважалося, якщо посвататися на П'ятидесятницю, а весілля зіграти на Покрова — день, коли, на думку наших пращурів, осінь зустрічається з зимою, то щасливе спільне життя забезпечене.

У день Святої Трійці не можна прибирати в оселі, рубати дрова, працювати на землі, обрізати дерева, а також шити та прати, іншими словами, виконувати якусь роботу по дому.

У батьківську суботу — день, що передує Трійці, — заведено відвідувати кладовища і поминати покійних.

92 запитів за 0,239