Церковне свято 27 жовтня – день пам’яті святої Параскеви Сербської,. мучеників Назарія, Гервасія, Протасія і Келсія, преподобного Миколи Святоші

today 27.10.2022 query_builder 09:48 remove_red_eye 38 bookmarks Новини

Параскева жила в XI столітті, була слов'яно-сербського походження. Виховувалася в богобоязливій родині. Після промови, почутої в храмі, Параскева роздала все своє майно бідним, а сама вирушила до Єрусалиму. Звідти перебралася в Йорданську пустелю. Померла в глибокій старості, мощі її були знайдені нетлінними, розповідає УНІАН.

Також 27 жовтня - день пам'яті мучеників Назарія, Гервасія, Протасія і Келсія.

Святі жили в I столітті і постраждали при імператорі Нероні. Назарій був християнином, роздавав милостиню бідним, допомагав людям знайти віру. За це його посадили в темницю, де він зустрів братів Гервасія і Протасія. Пізніше Назарія вигнали з міста, він поїхав до Франції, де жив у благочестивої господині. Виховав її сина Келсія в християнських звичаях, разом з ним проповідував.

Їх обох спіймали, представили на суд імператору Нерону. Святих намагалися стратити, але ті залишалися неушкодженими. Тоді Назарій і Келсій вирушили в місто Медіолан, де знайшли Протасія і Гервасія. Всіх їх стратили мечем за християнську віру.

А ще сьогодні - день пам'яті преподобного Миколи Святоші. Він був сином Давида - чернігівського князя - і онуком Святослава Ярославовича. У язичництві його звали Святослав (Святоша - зменшувально-пестливе). Був одружений, ростив дітей, але в 1107 році залишив все і пішов в Києво-Печерську обитель, прийняв чернецтво з ім'ям Микола.

Він багато молився, важко працював, брати намагалася повернути його в світ, а лікарі говорили, що фізична праця небезпечна для його здоров'я. Святий стверджував, що Бог допомагає йому, і наклав на себе подвиг безмовності. Всі подарунки, які він отримував від рідних, святий роздавав бідним і жебракам або ж витрачав на покупку книг. Помер у 1143 році.

27 жовтня за старих часів дівчата молилися Параскеві про вдале заміжжя. Вони просили святу послати їм хорошого нареченого. Матері молилися про своїх дітей, бажаючи їм міцного здоров'я і вдалої долі.

У цей день важливо дотримуватися традицій – на Параску з пшениці нового врожаю варили кашу й заправляли її свіжою лляною олією. Під час обрядової трапези дякували Господу за свіже лляне масло і нове пшоно.

Одна з традицій сьогодні – хвалитися своїм рукоділлям. Яка з молодиць цього не зробить, ще рік у дівках сидітиме.

В цей день діяла заборона на будь-які домашні жіночі справи. Не можна було прати, прибирати, шити і в'язати. Також не можна працювати на городі. Якщо порушити ці заборони, то можна накликати на себе серйозні проблеми зі здоров'ям.

Як і в будь-яке інше церковне свято, сьогодні не можна сумувати і сваритися, але і небажано занадто сильно веселитися. Найкраще провести цей день в спокої і умиротворенні.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

на Параскеву сухо і немає бруду - дощів найближчим часом не буде;

брудно і дощитиме в цей день - до сніжної зими;

зірки яскраво світять - наступного року буде хороший урожай;

якщо в цей день на дорогах багато бруду, то через чотири тижні встановиться справжня зима;

ворони розкричалися – до відлиги;

дощ у цей день обіцяє хороший врожай пшениці наступного року, якщо ж стоїть суха та вітряна погода, то наступний рік буде посушливим і неврожайним;

похмура і сніжна погода віщує негоду в кінці травня;

ліс інеєм покрився – в наступному році овес вродить;

якщо на горобині багато ягід, наступне літо буде дощовим;

якщо нора їжака з краю лісу розташована, зима буде тепла, а якщо в середині – морозна.

85 запитів за 0,182