Окупація північних громад Київської області: вбивство священника та розстріл цивільного населення

today 31.03.2022 query_builder 15:42 remove_red_eye 700 bookmarks Новини

Північні громади Київщини, а також зона відчуження були захоплені російськими військами в перші дні нападу на Україну, інформує BBC News Україна.

Під окупацією опинилися Іванків, Феневичі, Прибірськ, Обуховичі, Розважів, Катюжанка та багато інших населених пунктів неподалік від Чорнобильської зони. Вже 26 лютого у деяких із них зникло світло, а пізніше - і зв'язок.

Тисячі людей були позбавлені будь-якої комунікації із зовнішнім світом та засобів існування. А на цій території можуть лишатися десятки тисяч людей, до половини регулярного населення. До нападу вважалося, що тут проживали до 100 тисяч осіб. Точної кількості людей, які лишилися після вторгнення, не може назвати ніхто.

Депутат Іванківської селищної ради Олег Береговий розповідає, що, за його даними, найбільше злочинів у цій місцевості росіяни скоїли саме в перші дні.

"Спочатку зайшли морська піхота і кадирівці. Вони в перші дні дуже жорстоко себе поводили - розстрілювали людей, які їхали на автівках, стріляли по житлових будинках, не давали по три доби забрати тіла і поховати. Потім ці війська пішли далі - на Димер, Ірпінь, Бородянку", - розповідає він.

Великого резонансу набуло вбивство капелана Православної Церкви України Максима Козачини, який з 2000 року був настоятелем парафії Різдва Пресвятої Богородиці у селі Розважів, неподалік від Іванкова.

"Окупанти розстріляли священника в автомобілі на виїзді з села. Тіло священнослужителя кілька днів не могли забрати з місця розстрілу, адже окупанти знищують всіх, хто потрапляє їм на очі. Проте сміливі українці все ж забрали тіло священника і його вже поховали", - повідомляє про цей випадок сайт ПЦУ.

Дії російських військових у цьому випадку кваліфікували як порушення законів та звичаїв війни - ст. 438 Кримінального кодексу України.

За словами Олега Берегового, зараз на тимчасово захопленій території перебувають різні категорії російських військових - від кадирівців, які мають наглядати за дисципліною, до кадрових військових з азійських народів Росії та строковиків.

У перші дні російські військові виносили документи з будинку поліції та паспортного столу, інших адміністративних будівель.

"Певний час росіяни шукали керівництво громад, депутатів, учасників АТО. За моєю інформацією, викрали деяких учасників АТО, але не вбили, а використали як фізичну силу, щоб вони копали ями, окопи, закопували техніку. Перевіряли шрами та татуювання", - каже Олег Береговий.

Попри складне становище мешканці захопленої півночі Київської області проявляють взаємопідтримку.

"Люди самоорганізувалися. Ті, хто мають можливість ловити рибу, цією рибою діляться. Ті фермери, в яких були свині та інші тварини, поділилися з навколишніми селами. Харчами люди діляться", - каже Олег Береговий.

В Іванкові працює хлібзавод.

А от з медикаментами проблема - їх на захоплену територію ніхто не завозить.

Фото із сайту BBC News Україна, АВТОР ФОТО GETTY IMAGE

92 запитів за 0,244