Будьте пильними: вбивчий БОТУЛІЗМ

today 24.07.2018 query_builder 14:50 remove_red_eye 409 bookmarks Здоров'я

В Україні вже зафіксовані непоодинокі летальні випадки від небезпечної хвороби.

Літо - пора заготовок на зиму. Любителі тихого полювання консервують, солять грибочки, рибалки - в'ялять рибку, садівники роблять соки, джеми, варення, іншу смакоту. Все як завжди.

Але, на жаль, як завжди в інформаційній стрічці все більше повідомлень про випадки ботулізму - захворювання, зумовленого потраплянням в організм ботулінічного токсину, яке характеризується важким ураженням нервової системи.

Звідки ж береться ця напасть? Найчастіше джерелами отруєння є грибні консерви, м’ясні і рибні продукти – копчена, в’ялена, консервована риба, шинка, іноді причиною отруєння може стати навіть погано промита картопля, запечена у фользі.

Збудник розмножується в середовищі, в якому нема кисню, виділяючи вкрай небезпечний токсин. Позбутися неприємностей можна за допомогою кип’ятіння, адже проваривши, приміром, гриби 10-15 хвилин токсин руйнується повністю. А це, між іншим, одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі.

Ще на один нюанс варто звернути увагу, спори знаходяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені на певних ділянках. Тому, приміром, копчену рибу може споживати вся родина, а захворіє лише одна особа, яка їла ту частину риби, в якій були спори збудника та ботулінічний токсин.

Які перші прояви хвороби?

Насамперед варто зазначити, що ознаки хвороби проявляються в період від кількох годин до п'яти днів. Чим коротший інкубаційний період, тим важче отруєння. Перші симптоми ботулізму: різкі болі в області живота, нудота, блювання. З'являється діарея. Дехто вважає, що це звичайне харчове отруєння і не звертається до лікаря, погіршуючи тим самим свій стан здоров'я. Але після першої доби, з’являється здуття живота, пронос змінюється закрепом. Далі починаються неврологічні симптоми: двоїння в очах, неможливість розглянути дрібні деталі, утруднено читання, розширення зіниць, млява реакція зіниць на світло або її відсутність, косоокість та інші. Людина стає млявою, її турбують головний біль, запаморочення, слабкість. Слід відзначити також м’язову слабкість. Обличчя стає схожим на маску, міміка відсутня, пацієнт не може висунути язик. Слабкість міжреберних м’язів викликає порушення дихання, воно стає поверхневим. Поступово з’являється слабкість у кінцівках. А ось чутливість повністю зберігається. Також відбувається порушення роботи серцево-судинної системи.

При ботулізмі треба негайно звертатися за допомогою до лікарів, адже без використання сучасних і спеціалізованих методів лікування, смертність становить близько 60%.

А для профілактики цього вкрай небезпечного захворювання радимо при консервуванні вдома дотримуватися всіх правил гігієни, пам’ятаючи, що будь-які консерви потенційно небезпечні. Особливо це стосується грибів, перед вживанням яких необхідно піддати кип’ятінню вміст банки протягом 15-20 хвилин, щоб ботулінічний токсин зруйнувався. Продукти, які неможливо піддати такому впливу, варто зберігати при температурі нижче +10°.

92 запитів за 0,244